Dziecko pod cyberpresją, jak je obronić?

Dziecko pod cyberpresją, jak je obronić?

Dziecko pod cyberpresją, jak je obronić?

Niestety większość ataków pedofilskich, hejtów doprowadzających dzieci do załamania nerwowego, czy kuszących ofert różnych szkodliwych zachowań pochodzi z cyberprzestrzeni a smartfon to do niej szeroko otwarta brama.

Jeszcze nie tak dawno telefon komórkowy był w zasięgu jedynie korporacji i bardzo zamożnych użytkowników. Jednak czas niezwykle przyspieszył i dzisiaj jeśli młody człowiek idąc ulicą nie gapi się w smartfona, budzi zdziwienie 🙂

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez tego wspomagacza naszej inteligencji. I jeśli dotyczy to ludzi dorosłych, zdających sobie sprawę z konsekwencji ciągłego korzystania z tego urządzenia to wszystko w porządku. Co jednak z dziećmi?

W stosunku do dzieci mamy problem. Świadomi ciągłego zagrożenia (często wydumanego) w jakim znajduje się nasza pociecha, chcielibyśmy mieć stałą możliwość z nią kontaktu. Jesteśmy świadomi niebezpieczeństw jakie czyhają na niedoświadczone, naiwne dziecko w cyberprzestrzeni.

Z drugiej strony jednak, jak zabronić dziecku oglądania ulubionych bajek czy gry na smartonie, często są to jedyne chwile spokoju w domu 🙂

Niestety większość ataków pedofilskich, hejtów doprowadzających dzieci do załamania nerwowego, czy kuszących ofert różnych szkodliwych zachowań pochodzi z cyberprzestrzeni a smartfon to do niej szeroko otwarta brama.

Podstawowym zabezpieczeniem przed tymi i wieloma innymi niebezpieczeństwami jest rozmowa z dzieckiem. Oczywiście nie jedna serwująca pełny wykład na temat a powolne, cząstkowe wyjaśnianie w ciągu wielu rozmów zasad korzystania ze smartfona a potem przedstawienie w jaki sposób unikać cyberniebezpieczeństw. Tych rozmów nikt i nic nie zastąpi.

Jednak jak mawiał nieoceniony klasyk socjologii, niejaki Feliks Dzierżyński, ufaj i kontroluj!

Toteż producenci oprogramowania stworzyli sporo software-ów wspomagających rodziców w kontrolowaniu zachowań dzieci w cyberprzestrzeni. Tak na komputerach jak i smartfonach.

Dzisiaj opowiem o kilku z nich, dotyczących mądrych telefonów.

KindleeFree

Amazon sprzedaje tablet przeznaczony dla dzieci, posiadający wbudowane wszelkie zabezpieczania nazywa się Kindle Free, można go obejrzeć i kupić klikając na ten link: KindleeFree

Jednak często jest tak, że dziecko otrzymuje „na próbę” używany „dorosły” smartfon, wówczas warto wyposażyć go w jedną z poniższych aplikacji.

Screen Time Parential Control

Screen Time Parential ControlDziecko pod cyberpresją, jak je obronić?, program jest dostępny w sklepie Google, lub po kliknięciu na nazwę programu wyżej.

Podstawowym celem jest ograniczenie czasu, w jakim dziecko korzysta z urządzenia z Androidem. Aplikacja nie zasypie nas ogromem opcji, skupiając się na jednym, konkretnym zadaniu. Na szczęście jest prosta w obsłudze. A to zwiększa jej użyteczność.

Screen Time Parental Control pozwala zakładać limit czasowy do wybranych aplikacji, możemy też blokować aplikacje o wybranych godzinach, zamiast po upływie jakiegoś czasu. Przykładowo, możemy zdecydować, że wieczorami aktywne będą aplikacje do czytania, ale gry do snu to już kiepski pomysł.

Screen Time Parental Control pozwoli nam też na zablokowanie wszystkich aplikacji po danej godzinie, żeby telefon czy tablet nie kusił i nie powodował u naszego malca niepotrzebnej mu bezsenności.

Program ten pozwala nagradzać dzieci za wykonywanie zadań. Przykładowo, możemy zlecić pociechom posprzątanie pokoju, w zamian za co będą mogły cieszyć się dodatkową godziną z ich ulubionymi grami. Rejestruje też witryny internetowe odwiedzane przez dziecko, dzięki czemu możemy szybko zareagować, jeśli odwiedza te niewłaściwe dla jego wieku. Aplikacja w swojej podstawowej wersji jest darmowa. Ta wersja powinna nam w zupełności wystarczyć, zwłaszcza, że nie wyświetla żadnych bannerów z reklamami.

Kids Place

Dziecko pod cyberpresją, jak je obronić?Bardziej rozbudowanym programem, pozwalającym na nadzorowanie korzystania przez dziecko ze smartfona czy tabletu jest Kids Place.

Aplikacja bardziej rozbudowana niż poprzednia, po zainstalowaniu zastępuje „dorosły” pulpit urządzenia dostosowanym do potrzeb dziecka. Jednocześnie oferuje rodzicom szereg opcji pozwalających mieć nadzór nad tym, jak dziecko korzysta z urządzenia.

Kids Place pozwala na blokowanie dostępu do aplikacji poza tymi, które uznamy za odpowiednie dla naszej pociechy. Pozwala też na zablokowanie możliwości pobierania nowych gier i programów. Może także wyłączyć funkcje połączeń wychodzących i SMS-ów, jeżeli boimy się, że nasze dziecko narazi nas na wysokie rachunki. Aplikacja nie wymaga zakładania konta u swojego producenta, a w podstawowej wersji jest darmowa.

Kids Place pozwala na blokowanie dostępu do aplikacji po upływie wybranego przez nas czasu. Możemy też definiować jak długo nasze dziecko może korzystać z telefonu czy tabletu. Kids Place pozwala wręcz tak ustawić telefon, że gry będą dostępne bez limitu, ale tylko w wybranych godzinach w ciągu dnia. Panel konfiguracyjny jest chroniony kodem PIN, gdyby pociecha nasza postanowiła być na tyle mądra, żeby obejść wprowadzone przez nas ograniczenia.

Family Time Parential Control

Dziecko pod cyberpresją, jak je obronić?Jednym z najwięcej oferujących opiekunom dziecka programem jest Family Time Parential Control

Jest dość łatwy w konfiguracji a ilość i zakres funkcjonalności powinna zadowolić każdego troskliwego rodzica, który zdecydował się wyposażyć dziecko w smartfona.

Mamy tu możliwość zdefiniowania dostępności gier i aplikacji, limitowanie czasu spędzonego na kontakcie z urządzeniem oraz śledzenia niektórych działań naszych dzieci. Możemy sprawdzać gdzie się znajdują, z jakimi numerami się kontaktują i chronić je podczas przeglądania internetu.

Blokowanie dostępu do gier i aplikacji możemy ustawiać w różnych konfiguracjach, np w zależności od czasu i miejsca, np wieczorem, po południu czy w szkole.

Przy pomocy narzędzia internetowego możemy zdalnie blokować dostęp do treści internetowej. Jednak jedną z ciekawszych możliwości jest ustawienie błyskawicznych automatycznych wiadomości jakie dziecko może do nas wysłać z czasem i miejscem przebywania typu „odbierz mnie z tego miejsca” czy „mam kłopoty, potrzebuje pomocy”.

Parental Control Board

Dziecko pod cyberpresją, jak je obronić?Jeszcze większe możliwości kontroli i nadzoru nad pociechą oferuje aplikacja Parental Control Board, jest ona dość skomplikowana, ale warto się zagłębić w jej ustawienia i w pełni wykorzystać jej możliwości, a są nie małe.

Wspomnę tylko o niektórych, aplikacja posiada wbudowaną bazę witryn pornograficznych, blokując do nich dostęp, odcina dostęp do rozmów z nieznajomymi numerami, pozwala także na nawiązywanie połączeń tylko ze wskazanymi telefonami w książce adresowej. Może także rejestrować wszystkie SMSy.

Aplikacją możemy zarządzać zdalnie za pośrednictwem specjalnej strony www, tam znajdziemy raporty generowane przez program i możemy zmieniać jego ustawienia. Aplikacja pozwala również sprawdzić gdzie dziecko się znajduje w danej chwili dzięki geolokalizacji, możną ustawić powiadomienia , jesli dziecko się oddali od wskazanego miejsca na mapie. Oprócz tego posiada wszystkie inne możliwości dotyczące korzystania z aplikacji, gier i internetu opisane w innych aplikacjach.

Podkreślę jednak raz jeszcze, nic nie zastąpi spokojnych rozmów o właściwym korzystaniu z tabletu, smartfona czy komputera, pełny kontakt i zaufanie między dzieckiem a dorosłym jest najważniejsza gwarancją jego bezpieczeństwa, cała reszta to jedynie narzędzia wspomagające.

Jeśli uważasz, że ten tekst jest przydatny udostępnij go w mediach społecznościowych klikając na którąś z ikonek poniżej, lub (i) skomentuj go na FB. Wasza opinia jest bardzo ważna, dla oceny czy warto zajmować się poszczególnymi tematami. W końcu robimy to dla Was 🙂

W tekście wykorzystano materiały z portalu Softonet, TrybAwaryjny.pl, play.google.com

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.