Mały awanturniczy ZORRO – wielki budowniczy.

Nad zalewem pojawił sie remiz...

Mały awanturniczy ZORRO - wielki budowniczy.Mały awanturniczy ZORRO – wielki budowniczy.

Nad rzekami, stawami, w zacisznych miejscach, na zwisających nad woda gałęziach wierzby, można czasami dostrzec dziwne jajowate konstrukcje wiszące jakby na sznurkach.

To są słynne gniazda remiza. Słynne ponieważ, kiedyś, kiedy jeszcze lekcje przyrody były lekcjami o otaczającym nas świecie, dużo się o nich w szkołach mówiło. Gościły również w literaturze, która opisując życie na mazurskich wsiach opisywała jak miejscowa ludność używała tych gniazd jako ciepłych butów na zimę.

Remiz to niewielki ptak, mniejszy od wróbla, pastelowo ubarwiony w odcienie beżu i brązu z szarym łebkiem. Jednak łatwo go odróżnić od innych gatunków po czarnej masce na głowie.

Ptaszek jest ruchliwy niczym sikorka a przy tym niezwykle zadziorny. Bardzo silny instynkt terytorialny każe mu kontrolować swój obszar i przepędzać konkurencyjne samczyki. Czujnie strzeże swojego rewiru przed innymi samcami. Jeśli któryś naruszy jego terytorium wybucha „karczemna” awantura.

Niezwykły budowniczy

Buduje gniazda w unikalny, niespotykany u innych gatunków sposób.
Władysław Taczanowski w „Ptakach Krajowych” tak opisuje tę robotę:

„Gniazdo remiza dokładnością i sztucznością roboty przewyższa wszystkie inne gniazda ptaków europejskich, a nawet mało jest w ogóle ptaków, mogących z nim pod tym względem rywalizować.. Jest to torebka podobna do małej, podługowatej retorty o krótkiej szyjce, albo do pończochy o mocno zwężonem zagięciu; zawieszona na końcu cienkiej i giętkiej gałązki wierzbowej, olszowej, topolowej lub innego drzewa albo krzewu nad wodą rosnącego…

Zawieszane bywa w różnych wysokościach, od niskich gałązek łozowych, na parę stóp nad powierzchnią wody, do wysokości 20 lub 40 stóp na topolach lub olszach; jedne nad wodą, inne nad lądem, lecz zawsze blisko wody, rzadko w gąszczu, lecz zwykle na brzegu zarośli lub halizny, między zaroślami.”

Tka je z trawy, różnych włókien i puchu pałki wodnej. Trwa to dwa trzy tygodnie.
Gniazdo ma kształt kulisto owalny z rurkowatym wejściem u samej góry.
Kształt i podwieszenie go na cienkiej niby lince gwarantuje bezpieczeństwo potomstwu, tak przed drapieżnikami jak i innymi ptakami.
Ma ono bardzo silną i sprężystą konstrukcję, jednocześnie świetnie izoluje przed temperaturą z zewnątrz.

Ciekawostką jest fakt, że gniazda buduje samiec, często kilka naraz.

Wierny jak remiz…

Kiedy już któreś z gniazd skończy, próbuje zwrócić na nie uwagę samicy.
Są one niezwykle wybredne i stanowią przykład ptasiej niewierności.
Często po dokładnym obejrzeniu „lokalu” samiczka pozostawia jego budowniczego, dla innego „przystojniaka”, który zaoferował lepsze lokum. Czasami zdarza się, że składa do zaoferowanego gniazda jajka i także je porzuca.

Bywa, że zdesperowany samiec przystępuje do ich wysiadywania, a nie jest to łatwe zadanie dla singla. Bo przecież musi się w międzyczasie odżywiać, a potem karmić w pojedynkę wyklutą czeredkę. Czasami udaje mu się z sukcesem wyprowadzić lęg.

Jednak żeby nie było wszystko na samiczkę, samczyk zapładnia wiele samiczek, bo taka to jest poligamiczna natura tego ptaszka…

Samiczka składa 5 do 8 jaj , które są wysiadywane ok. 14 dni. Oboje rodzice , w przykładnej rodzinie, (lub tylko samiec) karmią pisklęta owadami. Dorosłe ptaki zjadają też nasiona.

Kiedy przychodzi jesień, październik-listopad, rozpoczynają wędrówkę na południowe krańce Europy Azji Mniejszej i Afryki Północnej by powrócić do nas na wiosnę. Pierwsze ptaki pojawiają się w marcu a ostatnie przylatują w kwietniu. Wszystkie natychmiast po powrocie zabierają się do wytyczania swoich terytoriów i budowy gniazd..

Słychać wówczas w nadwodnych zaroślach ich charakterystyczny, delikatny głos.

W naszym rejonie remiz spotykany jest nad stawami w Jaworzynie Śląskiej oraz nad Zalewem Komorowskim i nad Zalewem Mietkowskim.

Tekst i zdjęcia W.S.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.