Najpiękniejszy klejnot pierzastej przyrody.

najpiękniejszy klejnot pierzastej przyrody

Najpiękniejszy klejnot pierzastej przyrody.

najpiękniejszy klejnot pierzastej przyrodyCzasami, kiedy spacerujemy brzegiem rzeki czy stawu, możemy dostrzec w promieniach słońca błękitną strzałę prująca powietrze tuż nad wodą tak szybko, że nasz mózg odnotowuje jedynie błękitny błysk.

Kiedy dopisze nam szczęście, możemy dostrzec ten klejnot pierzastej przyrody, siedzący na jakiejś gałązce, kamieniu czy balustradzie kładki, tuż nad powierzchnią wody. Jego widok nieustannie wzbudza podziw u oglądających. Drobny ptaszek około 17 cm długości, z czego większość stanowi potężny dziób i solidna głowa mieni się wszelkimi odcieniami błękitu i szmaragdu. Cynamonowy brzuszek pięknie kontrastuje z lazurowymi skrzydłami, grzbietem i czapeczką.

Jest to obok śladowo w Polsce występującej kraski i nieco częściej żołny, zdecydowanie najpiękniej ubarwiony ptak naszej części Europy.

Ptaszek ten żywi się rybami, spieszę jednak uspokoić wędkarzy, nie tylko nie jest waszym konkurentem ale okazuje się być ważnym sprzymierzeńcem. Poluje głównie na rywali pokarmowych narybku ryb użytkowych jak uklejka, ale także na ważki i większe chrząszcze wodne jak pływak żółtobrzeżek, które czynią spustoszenie wśród maluchów karpi, leszczy i innych.

Dlatego nie tylko nie należy ich niszczyć, ale warto otoczyć troskliwą opieką. Zresztą ptaki te są objęte ścisłą ochroną gatunkową.

Zimorodek to wytrawny łowca, potrafi godzinami tkwić na obranym przez siebie stanowisku wpatrując się w wodę, we właściwym momencie spada do niej niczym pocisk i chwyta w dziób upatrzoną rybkę, po czym wraca na swoje miejsce, uderza zdobyczą o gałąź by ją ogłuszyć, obraca i połyka.

Ptaszek ten, z natury samotnik, wiosną dobiera się w pary. Po udanych zalotach przyszli rodzice razem wykopują w urwistym, niedostępnym dla drapieżników brzegu rzeki, czy strumyka długi na metr korytarz. Taka budowa dla tych malutkich ptaszków to ciężkie zadanie, często trwa ponad trzy tygodnie. Czasami gdy trafią na większy kamień, muszą ją rozpoczynać od nowa. Na końcu tunelu wygrzebują owalną komorą lęgową.

Tam budują gniazdo wyściełane rybimi łuskami, ościami i skrzydłami ważek.

Tam też składają kilka sporych jajeczek, które wysiadują wspólnie, na zmianę.

Pisklęta zimorodka posiadły bardzo sprawny, „karuzelowy system odżywiania”. W gnieździe maluchy siedzą bokami do siebie, dziobami na zewnątrz a naprzeciwko wejścia tunelu siedzi jedno z nich. Kiedy otrzyma pokarm, cala dziecięca karuzela przesuwa się o jedno małe. Dzięki temu wszystkie dzieciaki otrzymują sprawiedliwie pożywienie, mimo ciemności panującej w ciasnym gnieździe.

najpiękniejszy klejnot pierzastej przyrodyPtaki nie należą do gatunków wędrownych, przebywają w jednym miejscu tak długo jak jest dostęp do niezamarzniętej wody. Posuwają się na południe, wraz z postępującymi mrozami by wrócić do nas z pierwszymi odwilżami. Zima można często zobaczyć zimorodki nad niezamarzniętymi rzeczkami czy strumykami. Zwykle są to osobniki, które przyleciały z północnej części Europy.

W Świdnicy u okolicach możemy je spotkać nad rzekami, Zalewem Mietkowskim a nawet nad zalewami i strumykami w samym mieście. Życzymy owocnych i pełnych wrażeń obserwacji.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.