„Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” w Świdnicy

Pod takim hasłem odbędą się w dniach 9-10 i 16-17 września tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa, jedno z najważniejszych wydarzeń generujących ruch turystyczny w regionie, w które włączyła się po raz kolejny Świdnica.

Sformułowanie tematu wiodącego EDD ma na celu pokazanie krajobrazu, jako zapisu działalności pokoleń naszych przodków m.in. poprzez różne historie i tradycje, z których przez wieki tkany jest krajobraz kulturowy wiążący to, co ludzkie z naturalnym środowiskiem przyrodniczym – mówi Magdalena Dzwonkowska, rzecznik UM w Świdnicy.

Ideą EDD, które mocno akcentowane są także na Dolnym Śląsku i mają wpływ na zwiększenie weekendowego ruchu turystycznego jest bezpłatne udostępnianie do zwiedzania licznych zabytków i miejsc kultury (także tych niedostępnych dotąd dla turystów) oraz wzbogacanie codziennej oferty o wykłady, wystawy, prelekcje, warsztaty, koncerty, spektakle i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, wpisujące się w tematykę akcji.

– Tegoroczny program świdnickiej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa jest bardzo bogaty. Właściciele i zarządcy obiektów dziedzictwa kulturowego, przygotowali dla uczestników m.in. warsztaty, wykłady, koncerty, trasy zwiedzania czy wizyty w escape roomie – dodaje.

Turyści, którzy przybędą do Świdnicy, ale i też mieszkańcy, wysłuchają ciekawych wykładów w Muzeum Dawnego Kupiectwa, zostaną zaproszeni na turystyczne spacery, podczas których poznają krajobraz, jaki dominował w mieście w trakcie istnienia Twierdzy Świdnickiej. Będą mieli również możliwość stanięcia oko w oko z Hermesem i obejrzenia panoramy Świdnicy i Księstwa Świdnicko-Jaworskiego z wieży ratuszowej, zmierzenia się z pułapką Cystersa, która czyhać będzie na nich w Opatroomie, specjalnym escape roomie, zlokalizowanym w tajemnych podziemiach dawnego Pałacu Cystersów. – Wiele wrażeń dostarczy też z pewnością spacer po niedostępnych na co dzień ogrodach katedry czy też koncerty organowe i karylionowe w Kościele Pokoju. Atrakcją dla najmłodszych może być wizyta w Zagrodzie Kraszowickiej, w której będzie można zobaczyć jak pracowało się w dawnej kuźni czy wypiekało chleb – zapowiada Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

EDD w Świdnicy to czas na to, by pokazać piękno i potencjał turystyczny zarówno przyjezdnym jak i mieszkańcom, którzy nie zawsze są świadomi, jakimi walorami dysponujemy.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.