Jakie możliwości daje Świdnicka Karta Seniora?

Od jesieni 2016 roku do świdnickich seniorów trafiło prawie 2 tysiące egzemplarzy „Świdnickiej Karty Seniora” uprawniającej do korzystania z ulg i rabatów przy zakupie usług i towarów, czy też uczestnictwa w imprezach kulturalnych i sportowych. Zachęcono blisko 100 podmiotów do zostania partnerem tego przedsięwzięcia. Inicjatywa stworzenia świdnickiej karty to pomysł Rady Seniorów.

Dla kogo Świdnicka Karta Seniora?

,,Świdnicka Karta Seniora” adresowana jest do osób powyżej 60 roku życia, którzy są mieszkańcami Świdnicy, bez względu na wysokość osiąganych dochodów. Program przyjęty został uchwałą Rady Miejskiej w Świdnicy w dniu 24 czerwca 2016 roku. Jego realizatorem jest Dzienny Dom ,,Senior-WIGOR” w Świdnicy.

– Cieszę się, ze Świdnicka Karta Seniora została dobrze przyjęta w naszym mieście, o czym świadczą liczby zarówno korzystających z niej, jak i partnerów programu. To przedsięwzięcie to tylko jeden z elementów polityki senioralnej w Świdnicy. Poprawa jakości życia osób starszych i wspieranie ich aktywności społecznej to główne nasze cele. Prężnie działające kluby seniora, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Dzienny Dom „Senior-Wigor” to miejsca, w których bywam i gdzie z roku na rok spotykam coraz większe grono świdnickich seniorów – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Prawie 100 partnerów oferuje zniżki, rabaty i promocje

W ramach programu wprowadzone zostały zniżki dla seniorów za korzystanie z dóbr kultury, sportu i rozrywki, na usługi publiczne oraz preferencyjne oferty pozostałych partnerów – przedsiębiorców. Oprócz miejskich jednostek, czyli ŚOSiR-u, ŚOK-u, Muzeum Dawnego Kupiectwa, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Stowarzyszenia Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie” na liście partnerów znaleźć możemy m.in.: lokale gastronomiczne, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, optyczne, gabinety masażu. To również szeroki zakres rabatów na usługi medyczne, czyli zabiegi rehabilitacyjne, wizyty u specjalistów, zakup leków, to także zniżki na zorganizowane wyjazdy wypoczynkowe i sanatoryjne. Współpracują z urzędem także właściciele świdnickich sklepów z różnorodnym asortymentem, zachęcając seniorów do zakupów w promocyjnych cenach. Na stronie www.senior-wigor.swidnica.pl opublikowana jest lista wszystkich partnerów wraz z krótkim opisem działalności i informacją o zadeklarowanych rabatach.

– Zachęcamy serdecznie, aby zostać partnerem ,,Świdnickiej Karty Seniora”. Wystarczy zgłosić swój akces poprzez podpisanie porozumienia z miastem, oferując dla seniorów na warunkach preferencyjnych swoje towary, bądź usługi. Miejsce prowadzenia działalności przez partnera, oznaczone zostanie wtedy specjalną naklejką z logo programu – zachęca Danuta Nowicka, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Gdzie i jak wyrobić kartę?

Potwierdzeniem uczestnictwa w programie jest posiadanie karty seniora. Jest ona wydawana w siedzibie realizatora, po uprzednim wypełnieniu wniosku, w ciągu 14 dni od momentu jego złożenia. W imieniu osób, którym wiek lub stan zdrowia nie pozwala na samodzielne poruszanie się, wnioski złożyć mogą ich opiekunowie, a wydanie karty nastąpi w miejscu zamieszkania seniora. Z karty korzystać będzie mógł opiekun – po okazaniu swego dokumentu tożsamości oraz upoważnienia seniora. Karta będzie imienna i ważna bezterminowo. Nie będzie to karta płatnicza, kredytowa, bankomatowa, nie zastąpi żadnej formy płatności.

Dodatkowo, w listopadzie 2017 roku podpisane zostało porozumienie ze Stowarzyszeniem „Manko” z Krakowa w sprawie przystąpienia miasta Świdnicy do Programu Miasto Przyjazne Seniorom i Ogólnopolska Karta Seniora. Zakupiono tysiąc sztuk Ogólnopolskiej Karty Seniora i w pierwszym kwartale tego roku rozpocznie się akcja promocyjna i jej dystrybucja.

/UM Świdnica

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.