Strona główna Kultura Muzeum, zmieniać czy nie zmieniać?

Muzeum, zmieniać czy nie zmieniać?

Muzeum, zmieniać czy nie zmieniać?

„Muzeum to instytucja kultury powołana w celu gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi wartość historyczną bądź artystyczną. W większych muzeach niewielka część z tych obiektów jest udostępniana publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych, natomiast reszta jest przechowywana w specjalnie do tego przystosowanych magazynach.” (wikipedia)

„Muzeum «instytucja gromadząca, przechowująca i konserwująca zbiory z różnych dziedzin kultury, sztuki, nauki lub techniki i udostępniająca je publiczności w formie wystaw»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego”

Te zdania definiują rolę muzeum, nie ma tu mowy o roli rozrywkowej, równie dobrze można by się zastanawiać nad rolą archiwum. Czy powinno być atrakcyjne dla widza? Czy powinno ściągać tłumy żądne sensacji albo ciekawe wspaniałych, modnych prezentacji multimedialnych?

Mówi się o ściąganiu do muzeum dzieci, młodzieży, zachęcanie ich do kontaktu z historią… Tylko czy to jest główna rola muzeum? Czy raczej ciekawie prowadzonych lekcji w szkole, czy to z historii czy literatury poprzez jej właściwy dobór, pobudzający dzieci i młodzież do rozwoju historycznej dociekliwości?

Kiedy ona już będzie rozbudzona, szacowne podwoje powinno otwierać przed nimi muzeum, gdzie nasi ciekawscy mogą zetknąć się z materialnymi pamiątkami historii, właściwie zabezpieczonymi, historycznie oznaczonymi, opracowanymi, na których mogą ćwiczyć swoje badawcze.

Każde miejskie muzeum z pewnością boryka się z ignorantami mającymi trochę władzy, często są to urzędnicy czy radni miejscy, czasami dyrekcja, którzy chcą tę placówkę ulepszać na własny sposób. Szczęśliwe są te placówki, do których działalności nikt się nie wtrąca…

Piszę to ponieważ z muzealnictwem jestem związany od dziecka i niejedno w związku z tym widziałem. Od dziecka, ponieważ mój starszy brat współtworzył Dział Morski w Muzeum Pomorza Zachodniego w Szczecinie (na Wałach Chrobrego). Nakładem ogromnego zaangażowania, wielkiej pracy i wiedzy powstała tam potężna na owe czasy wystawa przyrody morza, którą dziennie zwiedzały tysiące ludzie z całej Polski. Jako licealista spędzałem w tym tłumie masę czasu wysłuchując pełnych zdumienia okrzyków przy ekspozycjach co ciekawszych gatunków.
Był to zdumiewający dzisiaj czas bez internetu, kanałów tv Discovery czy National Geographic. Niestety ekspozycja morska została zlikwidowana, bo ówczesny dyrektor miał inną koncepcję funkcjonowania placówki…

Później sam pracowałem tworząc wystawy w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. Muzeum miejskie, zarządzane było przez aparatczyka archiwistę, który nie miał zielonego pojęcia o funkcjonowaniu takiej placówki. Jednak nie przeszkadzał, skupiał się na wykorzystywaniu swoich partyjnych kontaktów do gromadzenia materiałów na eksponaty, słuchał co mają do powiedzenia pracownicy i przyjaciele, naukowcy z pobliskiego Morskiego Instytutu Rybactwa. Muzeum funkcjonuje do dzisiaj, ekspozycja, którą wówczas zbudowaliśmy do dzisiaj działa, pokazuje fascynujące piękno życia w oceanie.

Piszę o tym dla tego, że kiedy słuchałem podczas wyboru radnych do organu doradczego muzeum miejskiego wystąpienia pana radnego Lewandowskiego, odezwały się w mojej głowie duchy przeszłości… Dla tego o ile mogę, zwracam się do Wysokiej Rady, do Pani Prezydent Świdnicy, NIE POZWÓLCIE NA GMERANIE PRZY MUZEUM DAWNEGO KUPIECTWA. Pozwólcie wykonywać swoją pracę dyrektorowi i personelowi placówki, trzymajcie z dala wszelkich szkodników, innowatorów, unowocześniaczy. Muzeum nie powinno być centrum kultury, błyskać światełkami stroboskopowymi czy wyświetlać filmy w 3d, dopóki dysponuje prawdziwymi zbiorami, prawdziwymi świadkami historii, o które MUSI dbać, które MUSI pielęgnować dla przyszłych pokoleń, bo taka jest rola muzeum. Muzea buduje się dziesiątki lat a zrujnować można w rok.

Były muzealnik
Wojciech Seńków
foto:archiwum

BRAK KOMENTARZY

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.Cancel reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Exit mobile version