Strona główna NASZE ZDROWIE Pić czy nie pić… oto jest pytanie…

Pić czy nie pić… oto jest pytanie…

Pić czy nie pić… oto jest pytanie…

Kto nie lubi się napić alkoholu, choćby odrobinę? Alkohol zajmuje ważne miejsce w naszej kulturze, a może należałoby użyć sformułowania, naszych kulturach, bo gdzie nie jest obecny? Nawet w krajach muzułmańskich, w których najczęściej jest surowo zabroniony, ludzie piją go w ukryciu i uprawiają alkoholową turystykę tam gdzie można swobodnie go używać.

Wszyscy wiemy, że jest szkodliwy, że wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości, na refleks, spowalnia przyjmowanie, dostrzeganie i reagowanie na bodźce. Co więcej niweluje zakodowane zachowania społeczne doprowadzając do konfliktów a nawet zbrodni.

Co gorsza pity w dużych ilościach doprowadza do wyniszczenia organizmu tak fizycznie (układ krwionośny, nerwowy, trawienny a co za tym idzie doprowadza do pełnej degeneracji organizmu) jak psychicznie.wódka

Ale pijemy, wiemy o tym wszystkim, jednak nie odmawiamy sobie piwa, wina czy wódki. Dla tego naukowcy na całym świecie nie ustają w badaniach wpływu alkoholu na nasz organizm. No i okazało się, że jak wszystko, alkohol w niewielkich dawkach może być lekiem. Tak, tak, alkohol etylowy w niewielkich ilościach pity 2-3 razy w tygodniu wspomaga wydatnie nasz układ krwionośny.

„ W licznych badaniach epidemiologicznych wykazano, że relacja pomiędzy konsumpcją alkoholu a ryzykiem ogólnej śmiertelności przyjmuje obraz krzywej U, a dla niektórych populacji i niektórych grup wiekowych obraz krzywej J. Zmniejszenie ryzyka wiąże się przede wszystkim ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, niedokrwiennego udaru mózgu i objawowej miażdżycy naczyń obwodowych u osób spożywających umiarkowane dawki alkoholu (1-2 drinki/dobę). Przy nadużywaniu alkoholu – powyżej 3-4 drinków/dobę – występuje zwiększone ryzyko nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu, udaru krwotocznego (60 g alkoholu/dobę), a także kardiomiopatia alkoholowa. Znane są różnorodne mechanizmy fizjologiczne odpowiedzialne za zmniejszanie ryzyka sercowo-naczyniowego przy umiarkowanym spożyciu alkoholu. Główne z nich to: zmiana profilu lipidowego (wzrost HDL), wpływ na układ krzepnięcia (fibrynoliza), modyfikacja procesu zapalnego (obniżenie CRP), poprawa insulinowrażliwości”
Artur Mamcarz, Piotr Podolec”

Forum Medycyny Rodzinnej 2007

 

Ważny jest tu ten profil krzywej ryzyka zapadnięcia na choroby wieńcowe w stosunku do ilości spożywanego alkoholu. Jedni naukowcy twierdzą, że można pić 1-2 drinki na dobę inni, że nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Przy czym wydający to drugie zalecenie, kierują się znanym i opisanym przez naukę zjawiskiem uzależnienia się od alkoholu, w przypadku codziennego jego spożywania.

Z pewnością każdy rozumny człowiek zdaje sobie sprawę z zagrożeń jakie alkohol niesie, jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego co i ile alkoholu zawiera? W badaniach wykazano, że piwo jest traktowane bardzo „ulgowo” wśród napojów alkoholowych, wynika to z tego, że procentowa zawartość w nim alkoholu jest niska. Jednak pijemy go sporo. Podobnie jest z winem, najczęściej uważamy, że kieliszek widna to niewiele alkoholu.

Dlatego warto spojrzeć na poniższe zestawienie by uzmysłowić sobie, które z napojów zawierają naprawdę sporą ilość alkoholu

Standardowa dawka alkoholu, standardowa porcja alkoholu, standardowa jednostka alkoholu (SJA) – 10 g (lub 12,5 ml) czystego alkoholu etylowego (etanolu).

Dawka ta, w przeliczeniu na najczęściej spożywane rodzaje napojów alkoholowych wynosi:

200 g piwa 5%

100 g wina 10%

25 g wódki 40%.

Biorąc pod uwagę, że napoje alkoholowe zwyczajowo sprzedawane są na miary objętościowe (litry lub mililitry) – wartości alkoholu w typowych jednostkach handlowych wynoszą:

330 ml piwa (małe piwo) 4,5% to 14,85 ml/11,9 g alkoholu etylowego (1,19 SJA),

500 ml piwa (duże piwo) 4,5% to 22,5 ml/18 g alkoholu (1,8 SJA),

175 ml wina (kieliszek) 12% to 21 ml/16,8 g alkoholu (1,68 SJA),

50 ml wódki 40% to 20 ml/16 g alkoholu (1,6 SJA).

Tak więc szklanka whisky (50 g napoju plus lód czy woda sodowa czy cokolwiek innego) zawiera mniej alkoholu niż pół litrowy kufel standardowego piwa!

Warto to sobie uprzytomnić, zwłaszcza siadając za kierownicę po jednym piwku.

W.S.
Zdjęcia Internet

BRAK KOMENTARZY

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.Cancel reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Exit mobile version