Strona główna NASZE ZDROWIE „Łączą nas góry” – nowy projekt Fundacji Ładne Historie, z myślą o...

„Łączą nas góry” – nowy projekt Fundacji Ładne Historie, z myślą o niepełnosprawnych!

„Łączą nas góry” – nowy projekt Fundacji Ładne Historie, z myślą o niepełnosprawnych!

Góry są dla wszystkich!

Skąd pomysł na realizację projektu „Łączą nas góry!”? Wszystko zaczęło się od grupy pasjonatów gór, którzy – wierząc, że są one dla wszystkich – zauważyli, że nie każdy ma fizyczną możliwość je poznać. W ramach projektu chcemy więc inspirować do pokonywania własnych barier i dzielić się naszą miłością do gór, które umożliwiają bezpośredni kontakt z naturą.

Na Dolnym Śląsku istnieją już bardzo dobre warunki dla turystyki osób z niepełnosprawnościami. Wiele z górskich tras w Górach Suchych, Izerskich i Sowich jest już dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z nich jest dla tych osób łatwe. Wymaga ono bowiem specjalistycznego sprzętu, który jest drogi i trudno dostępny. W ramach projektu „Łączą nas góry!” chcemy wspólnie pokonywać te bariery i dzielić się z innymi naszą miłością do gór. Dzięki wsparciu ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2014-2020 możemy również zapewnić niezbędny sprzęt i wsparcie profesjonalistów.

Blisko natury – rehabilitacja w grupie.

Wspólne pokonywanie górskich tras sprzyja integracji i nawiązywaniu więzi. Grupy składać się będą z dzieci i młodzieży o różnym stopniu niepełnosprawności ruchowej, ich rodzin i opiekunów, a także specjalnie przygotowanych wolontariuszy, którzy na każdym etapie wycieczki będą wspierać najmłodszych w docieraniu do najpiękniejszych punktów na mapie Dolnego Śląska. W góry ruszą więc międzypokoleniowe rodziny, sąsiedzi i przyjaciele, którzy wspólnie odkrywać – po raz pierwszy lub na nowo – będą magię gór położonych w naszym regionie.

Na górskim szlaku każdy jest równy wobec przyrody czy innych ludzi. Dlatego też to właśnie turystyka górska jest jedną z form rehabilitacji, która pozwala skupić się na możliwościach, a nie na  ograniczeniach. Tego lata wykorzystamy potencjał gór do kształtowania siły charakteru i zwiększania motywacji, ale także do tworzenia społeczności opartej na wspólnych pasjach i przeżyciach. Wspólne doświadczanie gór ma pomóc niepełnosprawnym dzieciom podnieść ich samoocenę, zyskać pewność siebie i skupić się na wytyczaniu sobie celu, rozpoznaniu własnego potencjału, a przede wszystkim wiarę we własne możliwości.

Na czym polega projekt „Łączą nas góry!”?

Planujemy 5 wycieczek dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Świebodzicach oraz 5 wycieczek dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością ruchową – mieszkańców powiatów świdnickiego i wrocławskiego. Począwszy od czerwca więc, przez całe tegoroczne wakacje, zapraszamy dzieci niepełnosprawne ruchowo wraz z ich rodzinami i opiekunami na górskie wycieczki po Dolnym Śląsku:

16 czerwca – Góry Izerskie | wycieczka rowerowa

23 czerwca – Rudawy Janowickie | wycieczka piesza

14 lipca – Wielka Sowa | wycieczka piesza

4 sierpnia – Wielka Sowa | wycieczka rowerowa

11 sierpnia – Andrzejówka | wycieczka piesza

Co zapewniamy uczestnikom naszych wycieczek? Dojazd, wyżywienie, profesjonalną opiekę i specjalistyczny sprzęt. Udział we wszystkich wycieczkach jest bezpłatny.

Zgłoszenia: zapisy@ladnehistorie.pl

Szczegóły: www.ladnehistorie.pl/lacza-nas-gory

Kontakt w sprawie projektu: Daniel Gerus, Tel. 889231955

E-mail: daniel.gerus@ladnehistorie.pl

Zachęcamy również mieszkańców powiatów świdnickiego i wrocławskiego do zaangażowania się w projekt w charakterze wolontariuszy. Formularz zgłoszeniowy dla wolontariuszy jest już dostępny na stronie internetowej projektu.

Organizatorem projektu jest Fundacja Ładne Historie.

Partnerami projektu są: Lokalna Organizacja Turystyczna, Powiat Świdnica, Stowarzyszenie

Charytatywno Opiekuńcze im. Marii Teresy Gerhardinger ze Świebodzic, Klub

Studencki Olimp z AFW Wrocław

BRAK KOMENTARZY

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.Cancel reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Exit mobile version