Miło jest nam przekazać informację, że podczas Konferencji kończącej Program Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Glacensis 2014-2020, która odbyła się w dniach 20-21.09.2023r. w uzdrowisku Velichovky w Republice Czeskiej, Muzeum Dawnego Kupiectwa otrzymało wyróżnienie za kreatywne przygotowanie projektów dla Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis. Wyróżnienie odebrał dyrektor dr Dobiesław Karst, a zrealizowany przez Muzeum projekt „Historia opowiedziana na nowo” przedstawił pracownik Działu Naukowo – Oświatowego Andrzej Deska. Cieszy nas otrzymane wyróżnienie, które z pewnością zmotywuje nas do sięgnięcia po kolejne środki z nowego Funduszu Małych Projektów na lata 2021 – 2027.
Dziękujemy Euroregionowi Galcensis za możliwość prezentacji oraz pani Terezie Kohlovej z Urzędu Miasta Police nad Metuji za współpracę podczas realizacji naszego projektu.
„Historia opowiedziana na nowo” to tytuł polsko – czeskiego projektu, który Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zrealizowało w partnerstwie z czeskim miastem Police nad Metuji. Dzięki środkom pozyskanym w 2022 roku z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Glacensis do muzealnych wnętrz zawitały nowoczesne technologie dzięki którym zwiedzający mogą w ciekawy i atrakcyjny sposób odkryć istniejące ekspozycje oraz bliżej zapoznać się z historią świdnickiej astronom – Marii Kunic oraz jej dzieła Uranii propitii. Wchodzących do apteki wita hologram aptekarza, który opowiada o dawnych świdnickich aptekach a także o aranżacji apteki w której się znajdujemy. Z kolei w Sali Rajców na stole multimedialnym zwiedzający poznają historię wyjątkowej kobiety jaką była mieszkająca w XVII w. w Świdnicy astronom Maria Kunic. Dodatkowym rarytasem jest udostępniony w całości skan egzemplarza Uranii propitii pochodzący z zasobów Cyfrowej Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Z kolei młodsi zwiedzający mogą rozwiązać prosty quiz oraz pobawić się w układanie wirtualnych puzzli. Natomiast umiejscowiony w holu recepcyjnym infokiosk służy jako narzędzie informacyjne dzięki któremu zwiedzający uzyskają wszystkie niezbędne informacje o muzeum i o pozostałych atrakcjach turystycznych w mieście i okolicach a także o tym co warto zwiedzić u naszego czeskiego partnera czyli w Policach nad Metują.
Całkowita wartość projektu: 30 751 EUR
Dofinansowanie z EFRR: 26 138,35 EUR
Dofinansowanie z budżetu państwa: 1 537,55 EUR
Wkład własny: 3 075,10 EUR