Strona główna Historia WYRÓŻNIENIE DLA MUZEUM

WYRÓŻNIENIE DLA MUZEUM

Miło jest nam przekazać informację, że podczas Konferencji kończącej Program Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Glacensis 2014-2020, która odbyła się w dniach 20-21.09.2023r. w uzdrowisku Velichovky w Republice Czeskiej, Muzeum Dawnego Kupiectwa otrzymało wyróżnienie za kreatywne przygotowanie projektów dla Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis. Wyróżnienie odebrał dyrektor dr Dobiesław Karst, a zrealizowany przez Muzeum projekt „Historia opowiedziana na nowo” przedstawił pracownik Działu Naukowo – Oświatowego Andrzej Deska. Cieszy nas otrzymane wyróżnienie, które z pewnością zmotywuje nas do sięgnięcia po kolejne środki z nowego Funduszu Małych Projektów na lata 2021 – 2027.

Dziękujemy Euroregionowi Galcensis za możliwość prezentacji oraz pani Terezie Kohlovej z Urzędu Miasta Police nad Metuji za współpracę podczas realizacji naszego projektu.

„Historia opowiedziana na nowo” to tytuł polsko – czeskiego projektu, który Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zrealizowało w partnerstwie z czeskim miastem Police nad Metuji. Dzięki środkom pozyskanym w 2022 roku z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Glacensis do muzealnych wnętrz zawitały nowoczesne technologie dzięki którym zwiedzający mogą w ciekawy i atrakcyjny sposób odkryć istniejące ekspozycje oraz bliżej zapoznać się z historią świdnickiej astronom – Marii Kunic oraz jej dzieła Uranii propitii. Wchodzących do apteki wita hologram aptekarza, który opowiada o dawnych świdnickich aptekach a także o aranżacji apteki w której się znajdujemy. Z kolei w Sali Rajców na stole multimedialnym zwiedzający poznają historię wyjątkowej kobiety jaką była mieszkająca w XVII w. w Świdnicy astronom Maria Kunic. Dodatkowym rarytasem jest udostępniony w całości skan egzemplarza Uranii propitii pochodzący z zasobów Cyfrowej Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Z kolei młodsi zwiedzający mogą rozwiązać prosty quiz oraz pobawić się w układanie wirtualnych puzzli. Natomiast umiejscowiony w holu recepcyjnym infokiosk służy jako narzędzie informacyjne dzięki któremu zwiedzający uzyskają wszystkie niezbędne informacje o muzeum i o pozostałych atrakcjach turystycznych w mieście i okolicach a także o tym co warto zwiedzić u naszego czeskiego partnera czyli w Policach nad Metują.

Projekt „Historia opowiedziana na nowo”/ „Příběh vyprávěný znovu “ nr CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/0002956 jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Współpracy Transgranicznej 2014 – 2020 Interreg V-A Republika Czeska – Polska oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Fundusz Mikroprojektów – typ C.

Całkowita wartość projektu: 30 751 EUR

Dofinansowanie z EFRR: 26 138,35 EUR

Dofinansowanie z budżetu państwa: 1 537,55 EUR

Wkład własny: 3 075,10 EUR

Andrzej Deska
Muzeum Dawnego Kupiectwa

BRAK KOMENTARZY

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.Cancel reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Exit mobile version