10 LAT PARTNERSTWA GMINY ŚWIDNICA Z MIASTEM LAMPERTHEIM!

10 LAT PARTNERSTWA GMINY ŚWIDNICA Z MIASTEM LAMPERTHEIM!

12 listopada, dokładnie w 27. rocznicę historycznej Mszy Św. Pojednania, w Krzyżowej władze gminy Świdnica i niemieckiego m. Lampertheim świętowały jubileusz X lecia współpracy partnerskiej.

Gminę Świdnica i miasto Lampertheim połączyła Krzyżowa i osoba Alfreda Delpa, działacza antyhitlerowskiego „Kręgu z Krzyżowej” i Honorowego Obywatela miasta Lampertheim – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek. Od momentu rozpoczęcia współpracy miast, młodzież z gminy Świdnica odbyła 14 spotkań, w których udział wzięło blisko 250 osób. Jednym ze znaczących przedsięwzięć, realizowanych przez młodzież z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie i uczniów Szkoły im. Alfreda Delpa w Lampertheim był projekt „Odwaga cywilna w czasie drugiej wojny światowej- śladami Alfreda Delpa- działacza Kręgu z Krzyżowej”. Na ten cel pozyskana została dotacja z Fundacji „Frieden für Europa – Europa für den Friedel” (Pokój dla Europy- Europa dla Pokoju) w wysokości 16 tysięcy euro. W międzynarodowych wymianach udział wzięli także przedstawiciele samorządów, uczestnicząc w Święcie Miast Partnerskich, organizowanych w 2008 i 2014 roku w Lampertheim, dzięki której zawiązały się kolejne partnerstwa i przyjaźnie. Dzięki Lampertheim od kilku lat współpracujemy z belgijskim Maldegem, a ostatnio z włoskim m. Adria. Stąd tez obecność delegacji z m. Maldegem (Belgia) na jubileuszowych obchodach w Krzyżowej, jak również z Nowej Uszycy na Ukrainie, gdzie młodzież z Pszenna od kilku lat ratuje polskie mogiły, w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Oficjalną współpracę partnerską miasto Lampertheim z gminą Świdnica zawarło 18 lutego 2006 r., a po stronie polskiej 18 marca 2006 r. Jednym z sygnatariuszy umowy partnerskiej był właśnie ówczesny burmistrz Erich Maier, obecny na jubileuszowych uroczystościach w Krzyżowej. Wszyscy obecni na uroczystości goście podkreślali że budowanie wspólnej Europy powinno odbywać się na gruncie samorządów i mieszkańców gmin. Tylko w ten sposób ma miejsce oddolne zjednoczenie Europy.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.