100 TYS. NA RATOWANIE ZABYTKÓW W GMINIE ŚWIDNICA

100 TYS. NA RATOWANIE ZABYTKÓW W GMINIE ŚWIDNICA

100 tys. zł. z tegorocznego budżetu gminy na renowację zabytków przeznaczyła Rada Gminy Świdnica. Wsparcie otrzymają przede wszystkim obiekty sakralne, w których trzeba wykonać pilne remonty, lub kontynuować rozpoczęte prace w poprzednich latach.

Dokonując podziału środków finansowych kierowano się w szczególności zakresem prac jakie należy wykonać w celu zabezpieczenia i konserwacji obiektu zabytkowego. Przy rozpatrywaniu wniosków komisja brała pod uwagę m.in. stan techniczny zabytku, zakres prac jaki należy wykonać, udział środków własnych i innych niż środki gminy oraz wysokość dotacji przekazanych przez gminę wnioskodawcom w okresie ostatnich 3 lat.

Dzięki zaangażowaniu samorządu gminy Świdnica w ostatnich latach obiekty sakralne przechodziły gruntowne, konserwatorskie remonty. Odnowiono m.in. ołtarze, pokrycia dachowe, wymieniono stolarkę okienną, tynki wewnętrzne, czy elewacje świątyń. Od 2014 do 2019 roku z budżetu gminy przeznaczono na ten cel dotacje w łącznej wysokości 520 tys. zł.

W tym roku największa z przyznanych dotacji zostanie przeznaczona na remont dachu XVI wiecznego kościoła św. Katarzyny w Makowicach. Kolejne na wykonanie dokumentacji projektowej, remont zabytkowych witraży, ołtarza, obrazu czy instalacji elektrycznej w obiektach sakralnych.
Łącznie decyzją Rady Gminy Świdnica wsparcie finansowe otrzymają:
➡️25 tys. Parafia Rzymskokatolicka w Bojanicach – na kościół filialny w Makowicach,
➡️15 tys. Parafia Rzymskokatolicka w Bystrzycy Górnej,
➡️15 tys. Parafia Rzymskokatolicka w Wirach – na kościół filialny w Gogołowie,
➡️20 tys. Parafia Rzymskokatolicka w Lutomi Dolnej,
➡️15 tys. Parafia Rzymskokatolicka w Pszennie,
➡️10 tys. Parafia Rzymskokatolicka w Witoszowie Dolnym

Zabytkowe kościoły w gminie Świdnica były świadkiem wielu historycznych wydarzeń. To właśnie na organach w kościele parafialnym w Grodziszczu była nagrywana ścieżka muzyczna do tomu poezji Karola Wojtyły „Renesansowy Psałterz”.

Równie interesująca jest historia dzwonu z Krzyżowej, który podczas II wojny światowej znalazł się w magazynie w Hamburgu (tzw. Glockenfriedhof). Miał on być przetopiony na amunicję, ale ostatecznie został ocalony. Po wojnie przewieziono go do Minden i zawieszono w kościele ewangelickim pod wezwaniem św. Marcina. W 1994 r. wykonano w Minden mniejszy dzwon, który sfinansowano dzięki zbiórce wśród mieszkańców, i przewieziono do Polski. Zawieszono go w kościele w Krzyżowej, który znajduje się w sąsiedztwie byłego majątku rodziny von Moltke. „Dzwon Pokoju„, pod taką nazwą występuje, jest przejawem rozwoju procesu pojednania polsko-niemieckiego i dzwoni po dziś dzień.

Warto przypomnieć, że w obiektach sakralnych na terenie gminy Świdnica odbywają się również koncerty muzyki organowej, a także festiwale muzyczne w ramach Lata artystycznego w Krzyżowej – Krzyżowa Music, czy Wratislavia Cantans.

Janusz Waligóra

Rzecznik Prasowy Urzędu Gminy Świdnica

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.