Abonament RTV, można nie płacić?

abonament

Abonament RTV, można nie płacić?

W zasadzie abonament, zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, trzeba płacić. Niezależnie od tego czy ogląda się i słucha państwowe stacje RTV czy nie. Państwo zakłada, że samo używanie odbiornika radiowego czy telewizyjnego jest powodem do ściągania z użytkownika daniny, opłaty RTV.

Poczta Polska została upoważniona do prowadzenia kontroli i nakładania kar na posiadaczy takiego sprzętu, którzy ten obowiązek lekceważą. Czasami wynika on z nieświadomości, wiele lat temu zrezygnowaliśmy z odbiorników rtv, ale nie wyrejestrowaliśmy ich na Poczcie. Może nas spotkać przykra niespodzianka, nałożenie kary przez organa kontrolujące.

Jak pisze Gazeta Wyborcza, z taką sytuacją spotkał się jeden z użytkowników. Poczta Polska zleciła zajęcie jego kont komornikowi na poczet kilku tysięcznej kary za niepłacenie abonamentu.

Sprawa trafiła do sądu i mężczyzna ją wygrał. Poznański sąd stwierdził, że Poczta Polska nie potrafiła formalnie potwierdzić faktu, że abonent miał zarejestrowany telewizor.

Wierzyciel ograniczył własną argumentację do konstatacji, że skarżący nie udokumentował faktu wyrejestrowania odbiornika. Tymczasem wierzyciel nie wykazał zarejestrowania odbiornika na imię i nazwisko skarżącego. – brzmi rewolucyjny wyrok sądu.

Jak wynika z wyroku, nie ma przepisu na to, który mówiłby, że strona musi posiadać i przechowywać dokument wyrejestrowania odbiornika. Sąd przypomniał również, że okres przedawnienia opłat abonamentowych to pięć lat, zatem trudno wymagać, by dokument potwierdzający wyrejestrowanie był przechowywany w nieskończoność.

Wyrok jest bardzo ważny dla wszystkich, którzy borykają się z fiskalnymi działaniami Poczty Polskiej. Można powoływać się na argumentację przytoczoną wu\yżej w kolejnych sprawach przed sądami RP.

Opr. W.S.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.