Child Alert

Child Alert to system natychmiastowego powiadamiania społeczeństwa o zaginięciu dziecka przy pomocy wszelkich dostępnych środków masowego przekazu.

System ten został opracowany w USA, w 1996 roku, po porwaniu 9 letniej Amber Hageman. Jej wizerunek masowo publikowały media w całym kraju, niestety – dziewczynkę odnaleziono martwą po czterech dniach poszukiwań. To tragiczne zdarzenie spowodowało że władze USA stworzyły sytem poszukiwań dzieci przy udziale mediów, w oparciu o koncepcję ogólnospołecznej pomocy w ich poszukiwaniach. Problem zaginięć małoletnich w Stanach Zjednoczonych jest tak poważny, że od lat wizerunki zaginionych dzieci drukuje się w Stanach Zjednoczonych nawet na kartonach z mlekiem.
W 2008 r. Rada UE wydała zalecenie dla państw członkowskich UE dotyczące wprowadzenia tego systemu na terytorium całej UE oraz nawiązywania współpracy w związku z uprowadzeniami dzieci w strefach przygranicznych.

Dzisiaj system ten stosowany jest w przypadku zaginięcia dziecka w 11 krajach europejskich – w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Czechach, Belgii, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Irlandii, Grecji i Włoszech – a także w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, czy nawet Malezji.

ulotka_child_alert-nowa-1W Polsce 2011 r. Fundacja ITAKA otrzymała w trybie otwartego konkursu ofert dotację celową na realizację zadania publicznego pod nazwą: Prowadzenie działań związanych z przygotowaniem do uruchomieniem w Polsce systemu Child Alert.

System został wdrożony Zarządzeniem Komendanta Głównego Policji z dnia 18 listopada 2013 roku i wtedy też ogłoszono jego gotowość operacyjną. Po raz pierwszy użyto go w połowie kwietnia po porwaniu 10 letniej Mai z Wołczkowa. System, który objął także Europę sprawdził się, dziecko odnaleziono w Niemczech, porywacz został ujęty.

Child Alert to system wsparcia poszukiwań uprowadzonych i zaginionych osób małoletnich. Ma na celu natychmiastowe poinformowanie jak największej liczby osób o prowadzonych przez Policję poszukiwaniach osoby małoletniej za pośrednictwem mediów interaktywnych oraz środków masowego przekazu, w szczególności telewizji, Internetu, radia, tablic reklamowych, elektronicznych znaków drogowych, telefonii komórkowej. Jak widać, idea tego systemu sprowadza się do zaalarmowania całego społeczeństwa o prowadzonych poszukiwaniach zaginionego dziecka za pomocą jak największej ilości środków komunikacji i przekazu. Co za tym idzie, dla działania systemu niezbędny jest patronat medialny wielu podmiotów, które poświęcą swój czas antenowy na publikowanie komunikatu przekazanego przez Policję. Współpraca z mediami polega na ogłaszaniu komunikatów w telewizji, radiu, na multimedialnych ekranach reklamowych i w systemach City Info /np. w metrze, w autobusach, tramwajach/.

Nasza telewizja także zgłosiła akces do tego systemu. Będziemy powiadamiać o zaginięciach dzieci na naszym portalu, Stronie FB, pasku informacyjnym oraz w wydaniach wiadomości.

Zaginięcie dziecka należy zgłaszać w najbliższej komendzie Policji, trzeba stawić się osobiście najlepiej z przygotowanym opisem dziecka zawierającym, płeć, wzrost, waga, włosy-kolor fryzura, kolor oczu, znaki szczególne, ubiór w jakim było w chwili zaginięcia, kilka fotografii.

Po uruchomieniu alarmu, o czym decydują odpowiednio przeszkoleni i upoważnieni funkcjonariusze policji, komunikat o zaginionym dziecku wraz z jego fotografią rozsyłany jest do mediów współpracujących z programem, w uzasadnionych przypadkach także do mediów europejskich.
Natomiast do kontaktów ze społeczeństwem i odbioru wszelkich informacji na temat zaginionych dzieci uruchomiony został numer alarmowy 995. Działa również numer ogólnoeuropejski – 116 000. W przypadku wszczęcia Child Alert funkcjonuje 30 linii wejściowych obsługiwanych przez operatorów i funkcjonariuszy Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych z identyfikacją rozmówców i nagrywaniem wszystkich podawanych informacji.

System w dalszym ciągu jest rozwijany i dopracowywany. Obecnie wydaje się być zbyt ściśle sformalizowany, procedura wielostopniowego zatwierdzania uruchomienia alarmu powoduje niepotrzebna zwłokę, bywały przypadki, że system nie został uruchomiony z przyczyny braku wyczerpania wszystkich znamion koniecznych do podjęcia takiej decyzji (np. brak znamion przestępstwa w warunkach opisujących zaginięcie dziecka). Dzisiaj Child Alert uruchamiany jest tylko w przypadku zaginięcia zaklasyfikowanego do I kategorii zaginięć która obejmuje „osobę, która opuściła nagle ostatnie miejsce swojego pobytu w okolicznościach uzasadniających podejrzenie popełnienia na jej szkodę przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo w okolicznościach uzasadniających podejrzenie zagrożenia jej życia, zdrowia lub wolności, a w szczególności:

a) wskazujących na realną możliwość popełnienia przez nią samobójstwa,

b) jeśli jest to osoba małoletnia do lat 15 i jej zaginięcie zgłoszono po raz pierwszy”

Kategoria ta nie obejmuje porwań tzw. rodzicielskich, samowolnego oddalenia się z miejsca zamieszkania itd…

Wydaje się, że to powinno zostać zmienione, ponieważ nawet samowolna ucieczka dziecka, naraża je, z braku doświadczenia życiowego, na wiele różnych, bardzo poważnych niebezpieczeństw.

w.s.

Źródła:
Odpowiedź na interpelację podsekretarza stanu MSW nr 18077

ZARZĄDZENIE NR 26 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI z dnia 18 listopada 2013 r.

www.e-rodzinne-pl/child-alert-co-to-takiego

BRAK KOMENTARZY

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.Cancel reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Exit mobile version