Curling w Świdnicy. Zapraszamy na otwarty trening z reprezentantem Polski!

Poland's POL Bartosz Lobaza, POL Krzysztof Domin & Konrad Stych during session M5 World Qualification Event 21 January 2019, Naseby, New Zealand. © WCF / Clare Toia-Bailey

Curling w Świdnicy. Zapraszamy na otwarty trening z reprezentantem Polski!

Sunące po lodzie kamienie, specjalna szczotka i naprawdę olbrzymie emocje. Curling zwany czasem „szachami” na lodzie” to fascynująca choć niszowa dyscyplina, która zdobywa coraz większą popularność, także w Polsce. Spróbować swoich sił w curlingu będzie można również w Świdnicy. Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na otwarty trening z reprezentantem Polski, dziewięciokrotnym medalistą Mistrzostw Polski, Bartoszem Łobazą. Wydarzenie w poniedziałek, 25 listopada o godzinie 20.00 na lodowisku przy ulicy Śląskiej.

W curling może grać każdy i w zasadzie w każdym wieku. Grają mężczyźni, kobiety, dzieci i niepełnosprawni na wózkach. Najstarszy medalista Igrzysk Olimpijskich miał 59 lat. To bardzo towarzyska gra. W zawodach przyjęło się, że po meczu zwycięzcy zapraszają rywali do baru – opowiada Bartosz Łobaza. 32-latek z Wałbrzycha pracuje w Świdnicy, a gra w klubie z… Sopotu. Jest też reprezentantem Polski, z którą przed dwoma lat wywalczył srebrny medal Mistrzostw Europy Dywizji B, co dało historyczny awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Od 15 do 23 listopada w szwedzkim Helsingborgu Polacy z Łobazą w składzie postarają się powtórzyć ten sukces i ponownie awansować do europejskiej elity. W Polsce warunki do uprawiania curlingu są skromne. Istnieje tylko jedna profesjonalna hala w Łodzi. Mimo trudności drużyn przybywa. Rozgrywki ligowe PFKC odbywają się na trzech poziomach. W najwyższej lisze występuje osiem drużyn. Na świecie największą popularność curling cieszy się w Kanadzie, gdzie zarejestrowanych jest około 900 tysięcy zawodników!

Trening z jednym z najlepszych polskich zawodników to niezwykła okazja, aby poznać tajniki curlingu i spróbować swoich sił w tej ciekawej dyscyplinie. – Już po pół godzinie instruktażu i nauczeniu się podstawowych zasad można grać i czerpać z tego satysfakcję – zapewnia Bartosz Łobaza.

Trening otwarty odbędzie się w poniedziałek, 25 listopada o godzinie 20.00. Wstęp – 5 zł. W tym czasie nie odbędzie się ogólnodostępna ślizgawka. Na miejscu będzie dostępny sprzęt i kamienie, które użycza Polska Federacja Klubów Curlingowych. W Świdnicy była już próba zaszczepienia curlingu w 2005 roku. Co ciekawe, to właśnie na tamtych treningach Bartosz Łobaza po raz pierwszy zagrał w tę grę i jak się okazało złapał „bakcyla”. Aktualnie grupa entuzjastów curlingu spotyka się na świdnickim lodowisku raz w tygodniu. Każdy może do tej grupy dołączyć. Zainteresowani otrzymają szczegóły na treningu otwartym.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o