Dzieci w sieci – uwaga niebezpieczna zabawa

Dzieci w sieci - uwaga niebezpieczna zabawa

Dzieci w sieci – uwaga niebezpieczna zabawa

Jak podał Polsat News w sobotnie popołudnie (14 lipca) administrator zagranicznego portalu społecznościowego, zawiadomił naszą policję, że gdzieś w Polsce dwie nastolatki postanowiły pokaleczyć się podczas sesji streamowania na żywo do internetu tego co sobie robią.

Policja natychmiast przekazała sprawę wydziałowi do przestępstw internetowych, który błyskawicznie ustalił fizyczny adres dziewczynek. Wysłana jednostka policji, razem z pogotowiem ratunkowym znaleźli pokaleczone nastolatki, które same sobie zadawały obrażenia. Na szczęście okazało się jednak, że obrażenia owe nie są zagrażające życiu.

Być może dziewczynki padły ofiarą stosunkowo nowej wśród uczniów podstawówek i gimnazjów gry wyzwania Błękitny Wieloryb, prawdopodobnie wymyśloną przez rosyjskiego psychopatę. Polega ona na stawianiu dziecku kolejno 50 wyzwań, któremu musi sprostać.

Zwykle są one stopniowane, od oglądania horrorów coraz to straszniejszych, przez niespanie w nocy po zadawanie sobie coraz to silniejszego bólu. Są doniesienia o doprowadzeniu młodych ludzi do samobójstw.

Dzieci w sieci - uwaga niebezpieczna zabawaJest to kolejny dowód na to, że internet dla dzieci i młodych ludzi to przestrzeń bardzo niebezpieczna, że niebezpieczeństwo jest realne i wręcz fizyczne. Delikatna psychika dziecka i młodego człowieka, poszukująca wyzwań i odpowiedzi na pytania, poszukująca wzorców, przyjaźni i oparcia często trafia w internetową czeluść. Tam różni dewianci bawią się manipulowaniem umysłami naszych dzieci, doprowadzając je do samounicestwienia.

Jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za nasze dzieci, stosujmy delikatny nadzór nad tym co robią, także w ciszy własnego pokoju, sam na sam z komputerem, tabletem czy smartfonem. O kilku narzędziach ułatwiających taki nadzór pisaliśmy w tekście „Dziecko pod cyberpresją”

Oczywiście tak jak we wspomnianym tekście, tak i w tym podkreślamy, nic nie zastąpi dobrych relacji z dzieckiem, opartych na wzajemnym szacunku, zrozumieniu, gotowości wzajemnego poświecenia sobie uwagi. Na szczerą rozmowę z dzieckiem, w dobrze wybranym momencie zawsze jest czas.

 

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.