Dziś Międzynarodowy Dzień Pizzy!

Dziś Międzynarodowy Dzień Pizzy!

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY

Na dzień 9 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy –  drożdżowego placka z dodatkami, uwielbianego na całym świecie. Skąd wzięła się nazwa pizzy? Skąd ten przysmak przybył do Polski? Przygotowaliśmy dla Państwa kilka ciekawostek…

 

TROCHĘ HISTRORII

Pizza to potrawa włoska, ale obecna od wielu lat na całym świecie. Drożdżowy placek posmarowany sosem pomidorowym, z serem i ziołami, przygotowywana w mocno nagrzanym piekarniku – to najbardziej standardowa wersja. 

Zanim pizza stała się tak popularna , przez pewien okres pełniła funkcję płatnicza w starożytnym Egipcie, choć wtedy były to jedynie placki, nazywane teraz „focaccia”. Słowo „pizza” po raz pierwszy zostało użyte w 997 roku

Do sukcesu pizzy na gastronomicznym rynku, przyczynił się król Ferdynand II Burnon, który po pojawieniu się we Włoszech hiszpańskich pomidorów i coraz częstszym wykorzystywaniem ich do przygotowania smakowitego placka w nowo powstałych (w XVII wieku) „pizzeriach”, z zainteresowaniem odwiedził jedną z nich, a pizza została jednym z jego ulubionych przysmaków.

Z Neapolu – bo właśnie tam mieściły się pierwsze pizzerie – pizza, pod koniec XIX wieku, trafiła do Stanów Zjednoczonych.

I tak stopniowo rozpowszechniała się po całym świecie, aż trafiła do Polski …

 

RODZAJE PIZZY

Na grubym lub cienkim cieście, bardziej lub mniej przypieczona, z najróżniejszymi dodatkami – ile pizzerii tyle rodzajów pizzy. Najbardziej popularne to Margherita, Capricciosa, czy Marinara, choć bardzo często zdarza się, że kucharze w lokalach gastronomicznych tworzą własne wersje pizzy i nadają im własne nazwy. Mimo oryginalnego, okrągłego kształtu, spotyka się także pizzę w formie kwadratu czy prostokąta.

Jakich dodatków się używa? Pieczarki, cebula, pomidory, oliwki, ananas, wędlina, owoce morza, a nawet słodkie owoce i sosy, czyli co kto lubi.

 

O PIZZY POWSTAŁY FILMY!

Pyszny drożdżowy placek z ulubionymi dodatkami stał się inspiracją dla wielu twórców filmów. Znajdziemy między innymi film romantyczny pod tytułem „Pizza z sercem”, opowiadający o losach nowoczesnych Romeo i Julii, którzy na przekór swoim rodzicom – właścicielom dwóch zwaśnionych i rywalizujących pizzerii – zakochują się w sobie i walczą o swoje uczucie.

Pizza with Bullets” – to z kolei komedia o szefie mafii , który powstaje z łoża śmierci, z powodu… zapachu pizzy. Mafioso myśli, że rzeczoną pizzę przyniósł jego zaginiony syn , a ojcowski instynkt dodaje mu sił witalnych.

Thriller inspirowany pizzą? Czemu nie. Dostawca pizzy Will Sherman jednej nocy dostarcza pizzę do domu, w którym przed chwilą zabito osobę zamawiającą pizzę – tak rozpoczyna się trzymająca w napięciu historia bohatera filmu „Zabójcza pizza

 

CZY PIZZA TUCZY?

…to zależy od tego w jaki sposób jest przygotowywana, i jakich dodatków się używa. Ta najbardziej tradycyjna , czyli Margarita o średnicy około 36 cm, na średnim cieście , w 100 gramach zawiera 226 kalorii.

Na rynku gastro pojawiły się także pizze w wersji „fit” z pełnoziarnistym spodem lub nawet ze spodem wykonanym z warzyw (np.  z kalafiora).

Dla dietetyków lub osób nie tolerujących glutenu, możemy znaleźć wiele przepisów na pizzę bez użycia mąki pszennej czy innych produktów zawierających gluten.

 

Smacznego!

 

( źródło informacji : wikipedia, filmweb, internet)

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.