Fotoradary – nowa jakość

Fotoradary – nowa jakość

Już wkrótce Inspekcja Ruchu Drogowego wprowadzi nowy system kontroli szybkości pojazdów na drodze.

Próby prowadzone na kilku odcinkach w Polsce zakończyły się powodzeniem. Będzie to pomiar nie punktowy jak do tej pory, a średni, mierzony między dwoma urządzeniami pomiarowymi (fotoradarami umieszczonymi zwykle na bramie nad drogą). Urządzenie zarejestruje tablice rejestracyjne i czas przejazdu pod pierwszą bramą, to samo zostanie wykonane na drugiej, wyjazdowej bramie. Jeśli średni czas przejazdu na tym odcinku (który zostanie wyliczony natychmiast) przekroczy dozwoloną tam prędkość, to tak jak w przypadku zwykłego fotoradaru, zostanie wdrożona procedura karna.

Podstawą prawną dla dokonywania tego typu pomiarów jest artykuł 129 h ust. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym :

(…) W szczególnie uzasadnionych bezpieczeństwem ruchu drogowego przypadkach Inspekcja Transportu Drogowego może ujawniać naruszenia przepisów ruchu drogowego w zakresie, o którym mowa w art. 129 g ust. 1 lit. a, również za pomocą urządzeń rejestrujących, które ujawniają naruszenia przepisów ruchu. W takim przypadku urządzenia te rejestrują w szczególności: 

1) obraz pojazdu, którym kierujący naruszył przepisy ruchu drogowego, wraz z numerem rejestracyjnym pojazdu; 

2) datę, czas oraz określenie odcinka drogi, na którym popełnione zostało naruszenie

3) średnią prędkość, z jaką poruszał się pojazd na odcinku drogi, na którym popełnione zostało naruszenie

4) prędkość dopuszczalną na odcinku drogi, na którym popełnione zostało naruszenie, w czasie jego popełnienia; 

5) numer identyfikacyjny urządzenia rejestrującego.(…)”.

Szczegółowo zasady dotyczące instalacji i lokalizacji urządzeń rejestrujących określają przepisy:

a.       ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz.115, z późn. zm.);

b.      ustawy z dnia 20 czerwca 1997 – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.);

c.       rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 17 czerwca 2011 r. w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące (Dz. U. Nr 133, poz. 770);

d.      rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 czerwca 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. Nr 133, poz. 772).

Zgodnie z wymienionymi powyżej aktami prawnymi, o odcinkowym pomiarze prędkości informować będzie znak D-51, który zostanie umieszczony na początku odcinka pomiarowego wraz z tabliczką z napisem „Kontrola średniej prędkości na odcinku”. Stacjonarne urządzenia rejestrujące, które ujawniają naruszenia przepisów ruchu drogowego na określonym odcinku drogi, mogą być instalowane w na odcinkach dróg, na których obowiązuje stała prędkość dopuszczalna i ich długość nie przekracza:

1.      10 000 m w obszarze zabudowanym;

2.      20 000 m poza obszarem zabudowanym.

Odcinkowy pomiar ma w szczególności zastosowanie na odcinkach dróg:

1.      krętych;

2.      w remoncie lub przebudowie;

3.      w obszarze zabudowanym;

4.      ekspresowych i autostrad pomiędzy węzłami;

5.      w tunelach oraz na mostach.

Jak sobie pomóc ?

Aby się ustrzec przed mimowolnym naruszeniem przepisu o ograniczeniu prędkości, a tym samym narazić się na kłopoty warto korzystać podczas jazdy z autopilotów, jest tych urządzeń na rynku cała masa, zwróćmy jednak uwagę na to, czy nasz autopilot posiada funkcję ostrzegania przed niebezpieczeństwem na drodze, oraz czy ma funkcję uaktualniania na bieżąco sytuacji na drodze.

Do godnych polecenia należy AutoMapa projekt płatny w systemie abonamentowym, stale rozwijany, aktualizowany także w oparciu o uwagi użytkowników.

CoPilot także płatny, bardzo dobrej jakości program, który można zainstalować na praktycznie dowolnym telefonie czy tablecie.

Nam najbardziej jednak podoba się Yanosik, polski projekt rozwijany w oparciu o wyjątkowo ścisłą współpracę z kierowcami-użytkownikami programu, można go zainstalować na urządzeniach z dowolnym systemem operacyjnym, jest całkowicie bezpłatny, oferuje unikatowy system unikania kłopotów na drodze typu kontrole, korki, zatory, remonty itd. Serwery Yanosika analizują na bieżąco dane przesyłane z tysięcy urządzeń na drodze (prędkość, ostrzeżenia jakie użytkownicy przesyłają podczas jazdy ( jednym dotknięciem ekranu) i natychmiast wysyłają je z powrotem na urządzenia użytkowników. Dzięki temu mamy cały czas podgląd na aktualną sytuację przed nami. Już teraz administratorzy zapewniają, że są przygotowani na nowe radary mierzące średnią prędkość.

Co więcej, portal Yanosika na bieżąco analizuje sytuacje prawną kierowców, prowadzi doradztwo jak uniknąć lub zminimalizować kłopoty, np. jak skutecznie odwołać się od mandatu.

Zdecydowanie polecamy ten ostatni program.
W.S.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.