GMINA ŚWIDNICA: OMÓWIONO PRZYGOTOWANIA DO NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

WÓJT GMINY SPOTKAŁA SIĘ Z DYR. SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI. OMÓWIONO PRZYGOTOWANIA DO NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

Jaki będzie nowy rok szkolny 2020/2021 trudno powiedzieć. Na pewno będzie to czas trudny dla nas wszystkich. Mam jednak nadzieję, że cała społeczność szkolna – uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi, a także rodzice – dostosują się ściśle do określonych procedur – mówiła na spotkaniu z dyrektorami szkół i przedszkoli wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Tradycyjnie na kilka dnia przed końcem wakacji wójt gminy spotkała się z dyrektorami placówek oświatowych, aby omówić priorytety oświatowe gminy Świdnica na nowy rok szkolny 2020/2021 oraz przedyskutować sprawy dotyczące funkcjonowania szkół i przedszkoli. W tym roku mają one szczególny charakter, odbywać się będą z uwzględniałem warunków epidemicznych.

1 września rozpoczynamy naukę zarówno w szkołach, jak i przedszkolach w tradycyjnej formie. Jak sytuacja będzie wyglądała w praktyce okaże się w pierwszych dniach, lub tygodniach funkcjonowania placówek. W tym roku nie będzie gminnych uroczystości związanych z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Dyrektorzy szkół za pośrednictwem dzienników elektronicznych są w stałym kontakcie z rodzicami oraz opiekunami uczniów i przekazują aktualne wytyczne – dodaje wójt gminy.

Jak na nową rzeczywistość wpłynie na dowozy szkolne i prowadzenie zajęć?

Dowozy szkolne realizowane będą zgodnie z przepisami obowiązującymi w komunikacji publicznej. Ważna informacja! Podczas dowozów na całej trasie przejazdu istnieje bezwzględny obowiązek zakrywania ust i nosa przez uczniów i opiekunów dowozów. Uczniowie bez maseczek nie będą mogli wsiadać do autobusu, dlatego ważne jest, aby rodzice i opiekunowie zaopatrzyli swoje dzieci w odpowiednie zabezpieczenia, oraz aby zadbali o to, by dzieci miały te maseczki każdego dnia. Już teraz możemy stwierdzić, że wydatki na ten cel będą większe niż w roku ubiegłym, gdyż ze względu na ograniczenia liczby osób przewożonych niektóre trasy dowozów muszą być podzielone i realizowane w dwóch turach. O ile? Na to pytanie będziemy mogli odpowiedzieć po upływie pierwszych kilku tygodni. Mamy bowiem sygnały, że niektórzy z rodziców zdecydują się na dowożenie dzieci własnym środkiem transportu.

Do szkół i przedszkoli wstęp dla poszczególnych oddziałów klasowych odbywać się będzie wyznaczonym wejściem. Uprzejmie prosimy, aby przedszkolakom i uczniom kl. 0-I towarzyszył tylko jeden z rodziców bądź opiekunów. Pozostałych uczniów prosimy o wchodzenie do szkół samodzielnie. W większości przypadków zajęcia w szkołach odbywać się będą w tych samych salach lekcyjnych, z wyłączeniem tych klas, w których nie będzie można przenieść pomocy dydaktycznych (np. pracownia chemiczna). Podczas zajęć uczniowie nie mają obowiązku zasłaniania ust i nosa. Podczas przerw uczniowie będą przebywać w oznaczonych miejscach, z zachowaniem dystansu społecznego. W ramach wewnętrznych procedur w każdej placówce oświatowej dyrektorzy określą zasady bezpiecznej realizacji zajęć edukacyjnych. Z powodu COVID-19 nowy rok szkolny na pewno będzie inny niż zazwyczaj i tylko odpowiedzialność całej społeczności szkolnej wraz z rodzicami może wszystkim go ułatwić.

BEZPIECZNY POWRÓT DO SZKÓŁ – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-powrot-do-szkol2

Awanse zawodowe i „nowi” dyrektorzy

Podczas uroczości wójt gminy wręczyła akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego dla Anny Suszek i Katarzyny Halkowicz ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym. Tadeusz Szarwaryn otrzymał przedłużenia pełnienia stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej w Pszennie na kolejny rok szkolny. Powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grodziszczu do końca 31 sierpnia 2021 r. otrzymała również pani Jadwiga Ostrowska.

Nowe priorytety oświatowe

Wójt gminy zapoznała wszystkich dyrektorów szkół z zadaniami priorytetowymi placówek oświatowych gminy Świdnica w roku szkolnym 2020/2021

  1. Zapewnienie wysokiego poziomu edukacji uczniów z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb – rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów, a także wspieranie i niwelowanie deficytów uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
  2. Rozwijanie u uczniów samodzielności, kreatywności oraz kompetencji niezbędnych w dalszej edukacji i ścieżce kariery zawodowej.
  3. Monitorowanie potrzeb oraz wspieranie uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w związku ze skutkami pandemii.
  4. Doskonalenie umiejętności nauczycieli w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii i innowacyjnych metod kształcenia.

Janusz Waligóra

Rzecznik Prasowy Urzędu Gminy Świdnica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.