Strona główna Kultura Kolejni Zasłużeni dla Miasta Świdnicy – odznaczeni!

Kolejni Zasłużeni dla Miasta Świdnicy – odznaczeni!

Kolejni Zasłużeni dla Miasta Świdnicy – odznaczeni!

Osoby, które szczególnie angażują się w życie Świdnicy są honorowane tytułem Zasłużonych dla Miasta. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej wyróżnienie odebrali Władysława Pawelec i Kazimierz Deptuła.
Wniosek o uhonorowanie Władysławy Pawelec złożyło Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział w Świdnicy.
Władysława Pawelec urodziła się w 1935 roku w Strachocinie koło Sanoka. Do Świdnicy przyjechała w lutym 1954 roku (mając niecałe 19 lat) do cioci „za chlebem” (pochodzi z rodziny wielodzietnej). Po przyjeździe od razu rozpoczęła prace w Rejonie Lasów Państwowych w Świdnicy na ul. Sikorskiego. W roku 1959 nastąpiło przekształcenie Rejonu w Nadleśnictwo Świdnica, gdzie została główną księgową, a po 42 latach pracy w 1996 roku przeszła na emeryturę. W trakcie pracy zawodowej niejednokrotnie odznaczana odznaczeniami resortowymi jak i też wojewódzkimi (m.in. Zasłużony Dla Województwa Wałbrzyskiego). Zawsze oddana i pomocna zarówno dla współpracowników jak i mieszkańców. Po przejściu na emeryturę rozpoczęła działalność i pracę w spółdzielniach mieszkaniowych w Świdnicy, które powstały po wyprowadzeniu Armii Radzieckiej z naszego miasta, gdzie do dziś prowadzi księgowość. Praca i poświęcenie dla ludzi powoduje, że angażuje się w działalność Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, gdzie pełni funkcję Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej trzecią kadencję. W działalności stowarzyszenia szybko daje się poznać jako sprawny organizator i strażnik funduszy. Potrafi skutecznie zabiegać o środki od różnych darczyńców. Z chwilą powołania w Świdnicy Rady Seniorów również włącza się w jej działalność. Przez Stowarzyszenie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich wielokrotnie odznaczana za swoją działalność na rzecz Stowarzyszenia. Zawsze aktywnie bierze udział w uroczystościach organizowanych przez Miasto udzielając wsparcia swoim doświadczeniem. Jest osobą, która zaraża optymizmem, uśmiechem i „niespokojnym duchem” oraz zawsze podchodzi z życzliwością do drugiego człowieka.


Kazimierz Deptuła młody duchem 78. letni senior jest mieszkańcem Świdnicy od 1960 roku. Całe dorosłe życie związał ze Świdnicą, tu podjął pracę zawodową, założył rodzinę. Z zawodu mechanik i kierowca pojazdów samochodowych i budowlanych. Pracował 25 lat w Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych i 2 lata w Zakładach Wytwórczych Aparatury Precyzyjnej.
Tym co wyróżnia Kazimierza Deptułę jest jego ogromna wrażliwość społeczna, gotowość do pomagania ludziom w potrzebie, zaangażowanie społeczne i skromność. Zawsze cenił aktywność, troskę o innych, wartości te realizuje w swoim życiu, i to od najmłodszych lat. Oto przykłady osobistej aktywności:
– w latach szkolnych był przewodniczącym samorządu szkolnego, aktywnym uczestnikiem szkolnego teatrzyku i koła sportowego, w 1955 roku uczestniczył w V Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie,
– w okresie pracy zawodowej aktywnie uczestniczył w organizacji imprez rekreacyjnych i turystycznych,
– współorganizował Spartakiadę Młodzieży szkolnej w siatkówce w Świdnicy, organizował dla młodzieży pracującej ze Świdnicy i Dolnego Śląska obóz wypoczynkowy w Kołobrzegu,
– angażował się w prace społeczne na rzecz miasta: ratowanie „kładki drewnianej” na rzece Bystrzycy w czasie powodzi w latach 60-tych,
– podejmował inicjatywę uporządkowania terenu u zbiegu ulic Nadbrzeżnej i Wrocławskiej, który zamieniono na skwer z ławkami i krzewami,
– podejmował działania, w efekcie których zmieniona została nawierzchnia szutrowa ulicy Willowej i Akacjowej na kostkę brukową,
– uczestniczył w porządkowaniu i zakrzewianiu terenu budującego się Osiedla Młodych,
– inicjował potrzebę remontu drogi ze Świdnicy do Bystrzycy Dolnej,
– brał udział w pracach porządkowych wokół Altany w Parku Młodzieżowym,
– jako gospodarz a potem prezes Rodzinnych Ogródków Działkowych „Tulipan”, w ogrodzie nr 7 i 8 przy ulicy Akacjowej i Częstochowskiej inicjował działania doprowadzające do całego ogrodu wodę oraz energię elektryczną. Za działalność został odznaczony brązową i srebrną odznaką Zarządu Głównego Polskiego Związku Działkowców,
– pełnił funkcję członka Zarządu Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów,
– osobiście angażował się pomagając osobom w ich trudnych sytuacjach życiowych.
Od 1993 roku jest aktywnym członkiem Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast. W latach 2010-2014 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, a w latach 2014-2018 wiceprzewodniczącego. Obecnie jest członkiem Zarządu. Bardzo aktywnie uczestniczy w realizacji zadań statutowych Towarzystwa. Podczas wizyt partnerskich gości z Biberach, Clacton-on-Sea, Niżyna, Iwano-Frankowska, Kazincbarciki promuje nasze miasto, jego tradycje i kulturę. Jest inicjatorem wycieczek do Wilna i okolic. Angażował się w organizację pomocy dla polskiej szkoły na Litwie, w zbiórkę na rzecz ratowania kościoła w Podwiewiórce. Kilkakrotnie wyjeżdżał wraz z grupą młodzieży na Ukrainę w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.
Kazimierz Deptała jest także członkiem Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Aktywny w grupie teatralnej „UTWorki”, jako członek Zarządu II kadencji współpracował ze Szkołą Podstawową nr 6, jest seniorem-edukatorem w ramach programu edukacji do starości „Nawzajem Sobie Potrzebni”, realizowanego przez Regionalną Koalicję na Rzecz Zdrowego Starzenia Się. W 2011 roku zgłosił propozycję udzielania pomocy koleżeńskiej seniorom w zakresie drobnych napraw domowych, propozycję nazwano „Kaziu-złota rączka” i jest kontynuowana do dzisiaj. Reprezentował Świdnicki UTW na spotkaniu w Biberach poświęconym organizacji opieki nad seniorami, co zaowocowało jego zaangażowaniem w działania na rzecz opieki dla osób starszych w Świdnicy. W 2016 roku brał udział jako przedstawiciel seniorów w spotkaniu „Żywa książka” organizowanym przez Miejską Bibliotekę w Dzierżoniowie.
Kazimierz Deptuła pracował również jako wolontariusz w trzech edycjach (w latach 2015-2018) projektu ASOS dla seniorów pt. „Tradycja łączy pokolenia”, realizowanego przez Fundację Krzyżowa. Od 2017 roku jest członkiem Rady Seniorów w Świdnicy.
Od czasu przejścia na emeryturę cały wolny czas poświęca na pracę społeczną, znajdując też czas na kontynuowanie swoich pasji: turystykę, sport, ogrodnictwo, majsterkowanie, rzeźbę w drewnie i pisanie wierszy (otrzymał wyróżnienie w konkursie poetyckim dla seniorów w Zgorzelcu w 2014 roku). Kazimierz Deptuła jest optymistą życiowym, koleżeński, zawsze gotowy do współpracy i pomocy. Ma swoje miejsce w lokalnej społeczności, cieszy się szacunkiem i sympatią wielu osób.
O nadanie tytułu Zasłużony dla Miasta Świdnicy wystąpił Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Magdalena Dzwonkowska
Rzecznik Prasowy
Urzędu Miejskiego w Świdnicy

BRAK KOMENTARZY

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.Cancel reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Exit mobile version