Koniec z sezonową zmianą czasu! Eksperci wykazują negatywne skutki

Koniec z sezonową zmianą czasu! Eksperci wykazują negatywne skutki

Komisja Europejska zakończyła konsultacje publiczne, w dniu 26 marca 2019 roku, Parlament Europejski podjał dezycję o zniesieniu zmiany czasu. Ostatnia, sezonowa zmiana czasu w państwach członkowskich ma nastąpić w 2021 roku.

Kraje te same mają podjąć decyję o tym, przy którym wariancie pozostaną – czas letni czy zimowy. Jak donoszą ogólnopolskie media, Polska skłania się ku pozostaniu przy czasie letnim. W zależności od tego, którą opcję wybierze dane państwo, zegarki przestawi po raz ostatni w marcu lub w październiku 2021 roku.

Skąd pomysł o zniesieniu zmiany czasu?

Przez ostatnie lata eksperci prowadzili wiele badań w tej dziedzinie i twierdzą, że zmiany czasu to „niemiecki wynalazek z I wojny światowej”, którego celem miało być głównie zaoszczędzenie energii poprzez efektywniejsze wykorzystywanie światła dziennego, a korzyść ta – zdaniem ekspertów –  jest już nieaktualna.

Wsród negatywnych skutków zmiany czasu, naukowcy znajdują także problemy w gospodarce, bankowości, ruchu drogowym, czy komunikacji publicznej. Twierdzą oni, że ogromne pieniądze tracą przy tym firmy, zmuszone do reorganizacji pracy swoim pracownikom (dopłacanie za dodatkową godzinę, lub odliczanie środków z pensji za krótszą o godzinę pracę), a także, że przy zmianie czasu zmniejsza się efektywnosc pracowników. Rozregulowanie organizmu dotyczy nie tylko pracowników firm, ale także kierowców, spacerowiczów itd, a co za tym idzie, zmniejsza sie ich skupienie i rozwaga na drodze. Ma to też skutki zdrowotne – negatywny wpływ na układ krążenia czy ogólne samopoczucie. W przypadku komunikacji publicznej, zmiana czasu sprawia dezorientację związaną z rozkładami jazdy. Kłopoty banków polegają na konieczności wyłączenia bankowości elektronicznej, czy możłiwości korzystania z płatności online lub kartą płatniczą.

W konsultacjach społecznych na temat zmiany czasu, udział wzięła rekordowa liczba mieszkańców Unii Europejskiej (ponad 4,5 mln). „Za” zniesieniem zmian czasu opowiedziała się zdecydowana większość.

Zanim jednak decyzje Parlamentu Europejskiego wejdą w życie, proszę pamiętać o najbliższej zmianie czasu z zimowego na letni. Nastąpi ona w dniu 30 marca w sobotę z godziny 2:00 na 3:00. 

 

 

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.