Spotkanie literackie dot. Stanisława Lema
– pisarza, filozofa, futurologa oraz krytyka
W ramach zadania publicznego pt. „Seniorzy aktywni w kulturze”, dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Świdnica, 16 czerwca odbyło się międzypokoleniowe spotkanie seniorów miasta i młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza poświęcone twórczości Stanisława Lema. Uczniowie pod kierunkiem Ireny Szymaniak zaprezentowali fragmenty bogatej twórczości pisarza a słuchacze Świdnickiego UTW przygotowani przez polonistkę Teresę Corę omówili życiorys i twórczość Lema.
Spotykano się, by docenić znaczące miejsce pisarstwa Stanisława Lema, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpopularniejszych pisarzy twardej fantastyki naukowej, najpoczytniejszy pisarz science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. We wrześniu wszak mija setna rocznica urodzin Lema i rok 2021 ustanowiony został Jego Rokiem.
Stanisław Herman Lem urodził się 13 września 1921 we Lwowie, zmarł w Krakowie 27 marca 2006 r. Był pisarzem, filozofem i futurologiem, przewidującym i prognozującym przyszłość. Debiutował książką w 1951 r. pt. „ Astronauci”. Jest najczęściej tłumaczonym pisarzem polskim. Kandydował do literackiej nagrody Nobla. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę i pierwszego polskiego satelitę naukowego. Ukończył medycynę, ale nie pracował jako lekarz. Z 1987 r. jest jego ostatnia powieść „Fiasko” o pionierskim locie do innych gwiazd i próbie kontaktu z pozaziemską cywilizacją. Pisał też krótkie opowiadania. Książki, opowiadania i pomysły Stanisława Lema stanowiły podstawę wielu adaptacji filmowych, jednak był znany z krytycznego do nich podejścia (wyjątkiem jest Przekładaniec z Bogumiłem Kobielą w roli głównej, do którego pisał scenariusz i którego powstawanie pilnie śledził). Pisarz to pasjonat m.in. narciarstwa i motoryzacji. Znał łacinę, niemiecki, francuski, angielski, ukraiński, rosyjski. Pracę rozpoczynał codziennie około godziny 4 nad ranem.
Na spotkaniu można było się dowiedzieć m.in. na czym polegał w twórczości Lema: realizm, groteska, dyskursywność, apokryfy, fiasko (czyli pesymizm), obsesje lub na czym polegała odwaga fabularna i gatunkowa brawura w jego kryminałach.
Wiesław Łabędzki
zdjęcia ze strony:utsw.swidnica