Strona główna Kultura Lem a kontakt seniorów z młodzieżą…

Lem a kontakt seniorów z młodzieżą…

Spotkanie literackie dot. Stanisława Lema

– pisarza, filozofa, futurologa oraz krytyka

W ramach zadania publicznego pt. „Seniorzy aktywni w kulturze”, dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Świdnica, 16 czerwca odbyło się międzypokoleniowe spotkanie seniorów miasta i młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza poświęcone twórczości Stanisława Lema. Uczniowie pod kierunkiem Ireny Szymaniak zaprezentowali fragmenty bogatej twórczości pisarza a słuchacze Świdnickiego UTW przygotowani przez polonistkę Teresę Corę omówili życiorys i twórczość Lema.

Spotykano się, by docenić znaczące miejsce pisarstwa Stanisława Lema, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpopularniejszych pisarzy twardej fantastyki naukowej, najpoczytniejszy pisarz science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. We wrześniu wszak mija setna rocznica urodzin Lema i rok 2021 ustanowiony został Jego Rokiem.

Stanisław Herman Lem urodził się 13 września 1921 we Lwowie, zmarł w Krakowie 27 marca 2006 r. Był pisarzem, filozofem i futurologiem, przewidującym i prognozującym przyszłość. Debiutował książką w 1951 r. pt. „ Astronauci”. Jest najczęściej tłumaczonym pisarzem polskim. Kandydował do literackiej nagrody Nobla. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę i pierwszego polskiego satelitę naukowego. Ukończył medycynę, ale nie pracował jako lekarz. Z 1987 r. jest jego ostatnia powieść „Fiasko” o pionierskim locie do innych gwiazd i próbie kontaktu z pozaziemską cywilizacją. Pisał też krótkie opowiadania. Książki, opowiadania i pomysły Stanisława Lema stanowiły podstawę wielu adaptacji filmowych, jednak był znany z krytycznego do nich podejścia (wyjątkiem jest Przekładaniec z Bogumiłem Kobielą w roli głównej, do którego pisał scenariusz i którego powstawanie pilnie śledził). Pisarz to pasjonat m.in. narciarstwa i motoryzacji. Znał łacinę, niemiecki, francuski, angielski, ukraiński, rosyjski. Pracę rozpoczynał codziennie około godziny 4 nad ranem.

Na spotkaniu można było się dowiedzieć m.in. na czym polegał w twórczości Lema: realizm, groteska, dyskursywność, apokryfy, fiasko (czyli pesymizm), obsesje lub na czym polegała odwaga fabularna i gatunkowa brawura w jego kryminałach.

Wiesław Łabędzki

zdjęcia ze strony:utsw.swidnica

BRAK KOMENTARZY

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.Cancel reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Exit mobile version