Strona główna Gospodarka Metamorfoza Kościoła Pokoju

Metamorfoza Kościoła Pokoju

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do końca 2020 roku Kościół Pokoju w Świdnicy przejdzie niezwykła metamorfozę. Wszystko za sprawą unijnego projektu, który obecnie realizowany jest w świątyni. Całkowita wartość przedsięwzięcia to blisko 20 milionów złotych z czego prawie 17 milionów to dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dzięki funduszom unijnym z programu operacyjnego infrastruktura i środowisko oraz budżetu miasta uda się przeprowadzić ogrom prac wewnątrz Kościoła Pokoju. Według założeń projektu konserwacją zostaną objęte fragmenty wystroju wnętrza świątyni m.in. w obrębie Hali Polnej, Hali Zmarłych, Hali Pamięci, Hali Ołtarzowej oraz 11-stu epitafiów. Wymienione zostanie także oświetlenie na bardziej energooszczędne, a oferta edukacyjno-kulturalna obiektu zostanie poszerzona o nowe elementy. Celem projektu jest przede wszystkim ochrona tkanki zabytkowej i zachowanie jej w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń.

– Czeka nas ogrom pracy i niełatwe zadanie sprostania wymaganiom stawianym nam przez unijne przepisy i olbrzymi zakres zadania, ale jestem przekonany, że środki te uda nam się spożytkować z wielką korzyścią na rzecz Kościoła Pokoju. Pozwoli to nam na zachowanie, a nawet poprawę obecnego wizerunku świątyni w jej wnętrzach, co bez wątpienia zauważą i docenią odwiedzający nas turyści – mówi Waldemar Pytel, proboszcz parafii ewangelickiej w Świdnicy.

Pozyskanie unijnych funduszy, a w konsekwencji ich spożytkowanie na prace renowacyjne w świątyni nie byłoby możliwe bez wsparcia miasta. Prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska zadeklarowała pomoc finansową z budżetu dla parafii w celu realizacji projektu.

– Kościół Pokoju to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalny zabytek w Świdnicy, który rok rocznie odwiedzany jest przez dziesiątki tysięcy turystów. Zdajemy sobie z tego sprawę dlatego w pewnym zakresie wesprzemy z budżetu miasta parafię ewangelicką, aby zachować ten obiekt przed zniszczeniem i poprawić jego obecny stan. Nasza wieloletnia współpraca przynosi obopólne korzyści, bo odwiedzający świątynię turyści spędzają w mieście więcej czasu – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Środki na wsparcie realizacji projektu ujęte zostaną w budżecie Świdnicy z przeznaczeniem na dotacje dla obiektów zabytkowych. W latach 2015-2017 najsłynniejsza świdnicka świątynia otrzymała wsparcie z miasta w wysokości miliona złotych i wówczas stanowiło to wsparcie przy realizacji projektu z funduszy norweskich.

BRAK KOMENTARZY

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.Cancel reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Exit mobile version