Miejski zalew Witoszówka czeka gruntowny lifting.

Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, trwają rozmowy Zarządu Miasta Świdnica z Wodami Polskimi w sprawie gruntownego odmulenia naszego zalewu. Przy udziale miasta staje się możliwe w niedługim czasie przeprowadzenie poważnych prac, jakich do tej pory w tym zbiorniku nie było. Stanowisko dyrektora regionalnego Wód Polskich jest przychylne naszym planom.

REMONT WAŁU ZAPOROWEGO

W pierwszym etapie zostanie przeprowadzony remont zapory, w tym drenażu wału powodziowego. To jest bardzo ważne, dlatego że każdy wał ziemny, każdej zapory powoli nasiąka wodą. Musi być ona odprowadzona systemem drenażowym do rowu odwadniającego a następnie do rzeki. W przeciwnym razie, nasiąknięty wodą wał mógłby ulec destrukcji, czyli „spłynąć”.

ODMULENIE ZBIORNIKA

 

Czy żaglówki i kajaki wrócą na zalew?

Kolejnym, ważnym zabiegiem jest odmulenie, pogłębienie dna zalewu i podniesienie jego lustra o 30 cm. Dzięki temu zdecydowanie zwiększy się pojemność zbiornika. co podniesie jego zdolności retencyjne, polepszę się warunki bytowania ryb szlachetnych no i oczywiście, mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z lustra wody do uprawiania sportów wodnych.

Podczas tych prac przewidziane jest odłowienie i czasowe przeniesienie chronionych małży (szczeżui wielkiej i nie tylko) do innego zbiornika.

Na pewno będziemy przyglądać się realizacji tych zamierzeń, oby jak najszybciej je rozpoczęto, przeprowadzono i zakończono.

tekst i zdjęcia W.S.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.