Zamiast wywieszania flag pomoc dla świdnickiego pogotowia ratunkowego
Decyzją prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej świdnickie pogotowie ratunkowe otrzymało od miasta opryskiwacz elektrostatyczny wraz z 10 kg płynu dezynfekującego. Urządzenie kosztowało 14 575 zł. Jego zakup sfinansowany został z oszczędności, jakie miasto uzyskało ograniczając wywieszanie flag państwowych 11 listopada. Pojawiły się one tylko w kilku miejscach pamięci, m.in. na placu Grunwaldzkim, placu Jana Pawła II, w Rynku oraz na cmentarzu Słowiańskim.
Sprzęt przekazany został w czwartek, 19 listopada zastępcy dyrektora ds. lecznictwa Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy, Tomaszowi Derejowi. Urządzenie to wykorzystywane będzie do dezynfekcji karetek po przewożeniu pacjentów z chorobami zakaźnymi. Świdnickie pogotowie posiada dwa zamgławiacze, z czego jeden jest już mocno wyeksploatowany.
Nowy opryskiwacz może szybko pokryć dużą powierzchnię środkiem dezynfekującym. Dzięki zastosowaniu technologii elektrostatycznej, środek „owija się” wokół przedmiotów, docierając w ten sposób do zakamarków do których praktycznie nie można dotrzeć używając tradycyjnych metod. Profesjonalny plecak do bezprzewodowego oprysku elektrostatycznego pozwala zdezynfekować powierzchnie do 1200 metrów. Płyny dezynfekujące dedykowane do urządzeń są bezzapachowe, biodegradowalne, nie zawierają alkoholu i chloru. Są one całkowicie bezpieczne i bardzo wydajne. Nie ma nieprzyjemnego zapachu i w kilka minut po dezynfekcji można wracać do pomieszczeń, czy też pojazdów. Po dezynfekcji przedmioty nie wymagają płukania lub wycierania. Kluczowa w użyciu urządzeń Victory Innowations jest oszczędność czasu i obniżenie kosztów. Testy potwierdzają, że system elektrostatyczny jest o 70% szybszy i zużywa o 65% mniej środka dezynfekującego niż tradycyjny opryskiwacz.
Dystrybutorem urządzeń w Polsce jest firma Green Cleanic z Wałbrzycha.
Magdalena Dzwonkowska Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy