Prezydent Świdnicy chce wspomóc remont Katedry

Prezydent Świdnicy chce wspomóc remont Katedry

Milion złotych, tyle Prezydent Miasta Świdnica, Beata Moskal-Słaniewska chce przekazać z budżetu miasta w najbliższych dwóch latach na prace remontowe i konserwatorskie w świdnickiej Katedrze. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni w trakcie prac nad planem budżetu na 2020 rok.

Miasto od lat wspiera finansowo prace remontowe i konserwatorskie prowadzone w Katedrze. W ostatnich 3 latach na ten cel przeznaczono z budżetu około 409 tys. zł. Tym razem prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska postanowiła znacznie zwiększyć kwotę pomocy ze środków publicznych w najbliższych latach. Związane jest to z dotacją, jaką niedawno parafia pw. św. Stanisława i Wacława otrzymała z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska 2014-2020.

Zgodnie ze złożoną wcześniej deklaracją pragnę zapewnić, iż Katedra, podobnie jak we wszystkich wcześniejszych latach, liczyć może na wsparcie z budżetu miasta. Tym razem jednak w o wiele wyższej niż zazwyczaj kwocie, która stanowić będzie znaczny udział we wkładzie własnym beneficjenta. Do projektu budżetu na rok 2020 zaproponuję dotację w wysokości 500.000 zł. Podobnie w roku kolejnym – 2021. Jestem głęboko przekonana, że propozycja ta spotka się z przychylnością wszystkich radnych, którzy propozycję tę – zgodnie z obowiązującą procedurą – muszą zaakceptować – podkreśla Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy jest późnogotycką, orientowaną, trzynawową bazyliką, której budowa rozpoczęła się w XIV w., na polecenie księcia Bolka II Świdnickiego. Od 2004 roku jest siedzibą biskupa diecezji świdnickiej, a w 2017 roku katedra została wpisana na listę Pomników Historii.

Mateusz Jadach

Biuro Prezydenta Miasta

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o