Prezydent Świdnicy w zarządzie Związku Miast Polskich

Prezydent Świdnicy w zarządzie Związku Miast Polskich

Delegaci na XLII Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich w Poznaniu, 5 marca wybrali władze, członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej na VIII kadencję. W latach 2019 – 2024 w Zarządzie zasiądzie 30 osób, w tym prezydent Świdnicy – Beata Moskal – Słaniewska. Prezesem ZMP ponownie został Zygmunt Frankiewicz – prezydent Gliwic.

Jest mi niezmiernie miło, że decyzją koleżanek i kolegów samorządowców weszłam w skład Zarządu Związku Miast Polskich. Po raz pierwszy zasiądą w nim 3 kobiety – Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina oraz Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu. W przededniu Międzynarodowego Dnia Kobiet to ważna i symboliczna decyzja – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Spośród członków Zarządu wybrano dwóch wiceprezesów oraz sekretarza. Zostali nimi: Krzysztof Żuk – prezydent Lublina, Paweł Osiewała – prezydent Sieradza i Krzysztof Kosiński – prezydent Ciechanowa. Dolny Śląsk we władzach Związku Miast Polskich reprezentują także Roman Szełemej – prezydent Wałbrzycha i Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia oraz Tadeusz Krzakowski – prezydent Legnicy.

Pierwszego dnia Zgromadzenia Ogólnego delegaci przyjęli także sprawozdania Zarządu z działalności Związku w 2018 roku i w VII kadencji, sprawozdanie z wykonania budżetu, udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi i Komisji Rewizyjnej i przyjęli budżet Związku na 2019 rok.

Zgromadzenie ZMP, oprócz dorocznych czynności statutowych, jest również okazją do przedyskutowania w szerszym gronie wielu ważnych dla samorządów i miast członkowskich tematów, w tym zwłaszcza spraw legislacyjnych. Drugiego dnia obrad, delegaci rozmawiali na temat planowania rozwoju przestrzeni miejskich oraz wyzwań środowiskowych, takich jak odpady, smog i klimat. Poruszali też temat możliwości rozwoju miast w kontekście rosnących obciążeń finansowych, zwłaszcza w oświacie.

Związek Miast Polskich to najstarsza polska organizacja samorządowa o tradycji sięgającej czasów II Rzeczpospolitej. Jest największym tego typu podmiotem w Polsce, skupiającym ponad 300 miast, w których mieszka ponad 72% miejskiej ludności kraju. ZMP jest stowarzyszeniem miast, mającym na celu wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz dążenie do gospodarczego i społeczno-kulturalnego rozwoju miast polskich.

Magdalena Dzwonkowska

Rzecznik Prasowy

Urzędu Miejskiego w Świdnicy

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o