Prezydent Świdnicy z absolutorium

Prezydent Miasta Świdnicy, Beata Moskal- Słaniewska otrzymała absolutorium za wykonanie budżetu miasta za 2022 rok. Za absolutorium głosowało 14 radnych, przeciw było 5, wstrzymało się od głosu – 3. To dziewiąte absolutorium dla obecnej prezydent, która pełni swoją funkcję od 2014 roku.

Finanse miasta pozostają na bezpiecznym poziomie. Zrealizowane dochody gminy miasto Świdnica w 2022 roku to 327 607 414 złotych, co stanowi 100,82% założeń. Wydatki to kwota 335 930 662 złotych (94,93%). Zadłużenie Miasta Świdnicy w 2022 roku wyniosło 109 242 635 zł zł i zmniejszyło się o 6 342 363 zł.

Regionalna Izba Obrachunkowa i  Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej były zgodne i wyraziły pozytywną opinię na temat wykonania budżetu za zeszły rok. Przy formułowaniu opinii o wykonaniu budżetu za 2022 rok Skład Orzekający RIO kierował się podstawowym kryterium, jakim jest przestrzeganie prawa przy wykonywaniu budżetu.
Rok 2022 był szczególnym z kilku względów. Pierwszym był czas wychodzenia z pandemii Covid-19, która na długi czas zmieniła nasze codzienne życie. Drugim wybuch wojny na Ukrainie. Świdnica, podobnie jak wiele miast w całej Polsce, włączyła się w pomoc uchodźcom. Kryzys energetyczny, wysoka inflacja i skokowy wzrost kosztów kredytowych – to kolejne wyzwania, z jakimi zmierzył się samorząd.

– Niełatwy był to rok, zwłaszcza w kontekście finansowym, bo szereg niezależnych od samorządu decyzji bezpośrednio wpłynęło i wciąż wpływa na stan świdnickiego budżetu. Ubiegły rok był okresem, w którym decydujący wpływ na życie społeczne w mieście, wywarł konflikt zbrojny w Ukrainie. Władze samorządowe zostały postawione przed nowym, wielkim wyzwaniem. I Świdnica oraz świdniczanie doskonale sobie z tym poradzili – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.
Budżet Świdnicy był konstruowany w oparciu o zrównoważony rozwój miasta. 55 788 143 zł przeznaczono na kolejne duże i mniejsze inwestycje, na które czekali mieszkańcy Świdnicy. W 2022 roku do budżetu miasta wpłynęło ponad 81 milionów złotych ze środków zewnętrznych. Pieniądze pochodziły m.in. z funduszy Unii Europejskiej, dotacji na realizację zadań z zakresu administracji rządowej oraz ze wsparcia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i Funduszu Pomocy.

– Dziękuję wszystkim za dobrą współpracę, która daje widoczne efekty w funkcjonowaniu i wizerunku naszego miasta. To dzięki pracy urzędników oraz pracowników wszystkich jednostek podległych, udało nam się zrealizować tak wiele potrzebnych inwestycji. Wykonaliśmy remont ul. Polna Droga, ul. Sikorskiego i ul. Przechodnia. W dalszym ciągu kontynuowana jest przebudowa alei Niepodległości. Oddaliśmy do użytku zmodernizowany kompleks basenów odkrytych na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji ku uciesze wielu świdniczan. Zakończyliśmy prace przy zieleni w Parku Młodzieżowym oraz przy odbudowie tarasu widokowego wraz z altaną. Wiele uwagi poświęciliśmy na rewitalizację przestrzeni publicznych w centrum miasta. Obecnie trwa remont i przebudowa dwóch podwórek w obszarze pomiędzy ul. Franciszkańską i ul. Grodzką oraz między ul. Grodzką, a ul. Kotlarską. Rozpoczęliśmy budowę budynku komunalnego w którym powstaną 24 nowe lokale mieszkalne do użytku świdniczan – dodaje prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Szczegółowe dane dotyczące najważniejszych miejskich inwestycji, główne aspekty w sferze mieszkalnictwa, edukacji, promocji, realizowanych strategii, programów i polityk zawarte są w Raporcie o Stanie Gminy Miasto Świdnica za rok 2022, który opublikowany został na stronie BiP Urzędu Miejskiego w zakładce: dokumenty – raporty/sprawozdania. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Magdalena Dzwonkowska
Rzecznik Prasowy
Urzędu Miejskiego w Świdnicy

Relacja z procedowania absolutorium dla prezydent Świdnicy w naszym materiale.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.