Przyznano stypendia w dziedzinie kultury!

Tomik wierszy o tematyce egzystencjalnej i promocja poezji, albumu z autorską muzyką elektroniczną oraz własny przekład i prezentacja w ramach kolejnych edycji „Wieczorów z kinem rosyjskim” czterech filmów, które dotychczas nie były tłumaczone na język polski – to projekty, które zrealizowane zostaną w tym roku w ramach stypendium Prezydenta Miasta Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej w dziedzinie kultury.

Grzegorz Skoczylas na wydanie tomiku wierszy i promocję poezji otrzyma 5400 zł. Natomiast Wiktor Grzegorzewski na stworzenie albumu z autorską muzyką elektroniczną i Natalia Nikolska na przekład i prezentację filmów kina rosyjskiego po 3600 zł.

Grzegorz Skoczylas to aktywny uczestnik działań literackich, organizowanych przez świdnickie środowisko literackie. Jest współorganizatorem cyklicznej imprezy „Spotkania z poezją”. Brał udział w licznych happeningach i instalacjach, m.in. „Dlaczego” – instalacja w ramach VIII Ogólnopolskiej Biesiady Literackiej w Świdnicy i „Budka nietelefoniczna”. Publikował swoje wiersze w Pro_arte, Helikopterze, Pomostach, 2Miesięczniku. Przygotowuje właśnie swój debiutancki tomik. W ramach przyznanego stypendium zorganizuje również spotkania autorskie m.in. w szkołach i bibliotece, a także przeprowadzi zajęcia literackie dla seniorów.

Wiktor Grzegorzewski od 4 lat doskonali się w tworzeniu muzyki za pomocą specjalistycznego oprogramowania komputerowego i elektronicznych narzędzi. Od półtora roku kształci się w zawodzie technika realizacji nagrań i nagłośnień w technikum prowadzonym przez Regionalny Ośrodek Edukacji we Wrocławiu. Równocześnie pobiera indywidualne lekcje z zakresu teorii muzyki. Dzięki przyznanemu stypendium będzie mógł stworzyć album z muzyką elektroniczną, który nieodpłatnie udostępniony zostanie na internetowych serwisach streamingowych. Odbędzie także cykl szkoleń i indywidualnych konsultacji z dziedziny produkcji muzycznej.

Natalia Nikolska – filolog rosyjski i tłumaczka. Studiowała rusycystykę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Moskwie oraz reżyserię w Pracowni MIR-2 pod kierunkiem Borisa Juchananowa. Jest współautorką i realizatorka kilku performansów muzycznych i spektakli festiwalowych. W jej dorobku tłumaczki znalazły się m.in. libretto opery Weinberga „Pasażerka” czy też libretto opery Rachmaninowa „Aleko”. Świdnickiej publiczności znana jest jako autorka projektu „Wieczory z kinem rosyjskim”. Dzięki przyznanemu stypendium Natalia Nikolska przygotuje własny przekład czterech filmów, które dotychczas nie były tłumaczone na język rosyjski. Zaprezentowane zostaną one podczas wiosennej i jesiennej edycji „Wieczorów z kinem rosyjskim”. Impreza ta wpisała się już na stałe w kalendarz kulturalny miasta, dzięki czemu Świdnica zyskuje międzynarodowy rozgłos i reputację mecenasa sztuki, miejsca, w którym kino staje się zawsze obecnym tematem życia kulturalnego.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.