Strona główna Kultura Świdnicki Kościół Pokoju i i Plac Pokoju na elitarnej liście Pomników ...

Świdnicki Kościół Pokoju i i Plac Pokoju na elitarnej liście Pomników Historii

– Po raz pierwszy jako prezydent mam zaszczyt objąć ochroną cenne zabytki i ustanowić je Pomnikami Historii. To miejsca stanowiące wzorzec architektoniczny, kulturowy i artystyczny. Są one nie tylko elementem historii naszego państwa, ale także świata, bo znajdują się wśród nich obiekty wpisane na listę UNESCO. Cieszę się, że w roku 500-lecia Reformacji mogłem umieścić na tej liście Kościoły Pokoju – mówił prezydent Andrzej Duda, wręczając 15 marca w Pałacu Prezydenckim dokumenty uznające 10 kolejnych zabytków za Pomniki Historii.

Na tej prestiżowej liście znalazł się również nasz Kościół Pokoju wraz z otaczającym go cmentarzem i budynkami. Doceniono jego pionierskie i unikatowe rozwiązania techniczne oraz wartościową dekorację wnętrza.

Kościół Pokoju w Świdnicy, z racji związku z ważnymi wydarzeniami politycznymi i społecznymi, stanowi istotny materialny dokument dziedzictwa historycznego i kulturowego Śląska i Europy. (…) W Świdnicy przetrwał jedyny pod względem tradycji funkcji, formy architektonicznej i zastosowanych technik budowlanych nowożytny zespół ewangelicki na historycznym Śląsku. Związane z kościołem Pokoju budynki pełnią rolę niezwykle ważnego dokumentu, obrazując sposób funkcjonowania parafii luterańskiej w czasach, gdy liczna grupa społeczna znalazła się w sytuacji diaspory ledwie tolerowanej przez władze państwowe.”, napisano w uzasadnieniu.

Pomnik Historii jest najwyższym wyróżnieniem, ustanawianym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 1994 r. do dziś nadano je tylko 70 zabytkom. Tym razem do elitarnego grona dołączyły także: kościół ewangelicko-augsburski pw. Ducha Świętego zwany kościołem Pokoju w Jaworze, radiostacja w Gliwicach, kościół pw. Nawiedzenia NMP w Klępsku, żelazny łańcuchowy most wiszący na Małej Panwi w Ozimku, założenie rezydencjonalno-urbanistyczne w Rydzynie, katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy, pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze w Świętym Krzyżu, zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu oraz zespół opactwa cystersów w Wąchocku.

/Kościół Pokoju

BRAK KOMENTARZY

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.Cancel reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Exit mobile version