Strona główna Historia Świdnickie obchody 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność”

Świdnickie obchody 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność”

Świdnickie obchody 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność”

W imieniu Rady Oddziału Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” i miasta Świdnica zapraszamy na uroczyste obchody 40-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Rozpoczną się one w poniedziałek, 31 sierpnia o godz. 18.00 od mszy świętej pod przewodnictwem Biskupa Ignacego Deca, po zakończeniu której złożone zostaną kwiaty pod tablicą NSZZ „Solidarność”. Następnie w piątek, 4 września o godz. 13.00 oficjalna uroczystość odbędzie się na placu przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Franciszkańskiej 18.

 

Z tej okazji Muzeum Dawnego Kupiectwa i Miejska Biblioteka Publiczna przygotowały okolicznościowe wystawy.

 

„40 lat Solidarności” w Muzeum Dawnego Kupiectwa

 

Wystawa powstała w oparciu o zbiory księdza Tadeusza Farysia, dyrektora Wydziału Misyjnego Świdnickiej Kurii Biskupiej. Zaprezentowane zostaną liczne dokumenty, wydawnictwa drugiego obiegu i ulotki nazywane wtedy bibułami, drukowane i kolportowane przez działaczy „Solidarności”, za co w latach 70. XX w. i po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego groziła kara więzienia lub inne represje. Na wystawie prezentowane będą fotografie i pamiątki okolicznościowe z tamtych lat, m.in. pierwsze numery Tygodnika Solidarność”, „Monitora Dolnośląskiego”, czy wydawanej od maja 1989 r. „Gazety Wyborczej”. Cennym artefaktem obecnym na ekspozycji jest obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego.

 

Dla przybliżenia, zwłaszcza młodemu pokoleniu, klimatu tamtych czasów, stworzono ekspozycję w oparciu o nowoczesne środki przekazu: aranżację „podziemnej drukarni Solidarności”, kiosku z gazetami z lat 80. XX w. czy kącika płytowego z „zakazanymi piosenkami”. Wystawę można oglądać od 29 sierpnia do 11 października.

 

Ku wolności… Krótki rys historyczny NSZZ „Solidarność” Ziemi Świdnickiej

Wystawa w zwięzły sposób opowiada o początkach powstawania struktur świdnickich NSZZ „Solidarność”. Tekst jest wzbogacony o skany zdjęć archiwalnych, plakatów, ulotek, druków II obiegu. Prezentowana będzie w patio na drugim piętrze, w budynku głównym biblioteki przy ul. Franciszkańskiej 18. Zapraszamy od 31 sierpnia do 15 września, w godzinach otwarcia biblioteki.

 

Kobiece twarze Solidarności

Wystawa oparta jest na krótkich wspomnieniach wybranych bohaterek polskiego podziemia. To próba opowiedzenia o pozakadrowej obecności kobiet w historii “Solidarności”, ich zaangażowaniu w rozmaitą działalność na rzecz Związku. Prezentowana będzie na skwerze z dzikami przy budynku głównym biblioteki przy ul. Franciszkańskiej 18, od 31 sierpnia do 15 września.

Magdalena Dzwonkowska

Rzecznik Prasowy

Urzędu Miejskiego w Świdnicy

BRAK KOMENTARZY

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.Cancel reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Exit mobile version