W Świdnicy uczcili pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej [FOTO]

W Świdnicy uczcili pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej [FOTO]

10 kwietnia na placu św. Małgorzaty w Świdnicy odbyła sie uroczystość związana z 79. rocznicą Zbrodni Katyńskiej. By uczcić pamięć ofiar, podczas wydarzenia obecni byli przedstawiciele związków kombatanckich, harcerze, samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa, służby mundurowe a także świdniccy uczniowie.

To uroczyste spotkanie jest już tradycją, którą zainicjowały środowiska kombatanckie oraz Tadeusz Grabowski, ich opiekun.

(więcej foto. po kliknieciu w poniższe zdjęcie)

foto. Sebastian Bernecki (Tv Teletop Sudety)

 

Zbrodnia katyńska kwalifikowana została jako zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciwko ludzkości, zbrodnia przeciwko pokojowi, zbrodnia komunistyczna i zbrodnia ludobójstwa, dokonana przez NKWD przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski (w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji), na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP (b) z 5 marca 1940 roku (tzw. „decyzja katyńska”). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkej.

W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.

W języku mniej oficjalnym na określenie zbrodni katyńskiej używane są wyrażenia „Katyń” i „Las Katyński”.

W polskim piśmiennictwie ofiary zbrodni katyńskiej są określane jako katyniacy i katyńczycy.

(źródło: Wikipedia)

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o