Wojewoda dolnośląski spotkał się z samorządowcami powiatu świdnickiego

Wojewoda dolnośląski spotkał się z samorządowcami powiatu świdnickiego

Z inicjatywy wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego w środę, 18 maja w Urzędzie Miejskim w Świdnicy odbyło się spotkanie z samorządowcami powiatu świdnickiego. Rozmowa dotyczyła aktualnego oraz przyszłego wsparcia dla obywateli Ukrainy, którzy w naszym powiecie otrzymali schronienie.

– Dziękuję wojewodzie za merytoryczne i pomocne spotkanie. Świdnica jest zawsze gotowa do niesienia pomocy potrzebującym, a wymiana doświadczeń z burmistrzami i wojewodami to nieodzowne narzędzie w zarządzaniu miastem – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Poruszano m. in. temat źródeł finansowania funduszu wsparcia, sposobu jego rozliczania, form przekazywania środków i innych możliwości pomocy uchodźcom.

Na spotkaniu omawiano także bieżące potrzeby samorządów, problemy związane z możliwościami zakwaterowania i utrzymania obywateli Ukrainy oraz sposoby przekazywania pomocy bezpośrednio do Ukrainy. Zwrócono uwagę na zagadnienia związane z edukacją dzieci i młodzieży, poruszając tematykę różnic programowych w szkolnictwie polskim i ukraińskim.

Wojewoda prosił włodarzy o włączenie się w aktywizację zawodową Ukraińców, aby umożliwić im jak najszybsze usamodzielnienie się w Polsce. Zwrócił uwagę na zaangażowanie się organizacji pozarządowych w proces asymilacji uchodźców poprzez spotkania z psychologami, zajęcia dla dzieci i młodzieży, kursy językowe. Chwalił samorządowców powiatu świdnickiego za podjęcie już takich działań i zobowiązał się do udzielania wszelakiej pomocy w tych kwestiach.

Magdalena Dzwonkowska

Rzecznik Prasowy

Urzędu Miejskiego w Świdnicy

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.