Wręczono Świdnickie Gryfy

Wręczono Świdnickie Gryfy

W piątek, 8 października odbyła się uroczysta Gala Przedsiębiorczości, podczas której już po raz siedemnasty wręczone zostały statuetki Świdnickiego Gryfa. To nagroda, której celem jest wyróżnienie, a także promowanie firm i przedsiębiorstw działających w naszym mieście, a w przypadku „Sudeckiego produktu regionalnego” promowanie produktów wytwarzanych w naszym regionie.

Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia przez prezydent miasta, Beatę Moskal-Słaniewską oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej, Jana Dzięcielskiego tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy dla prof. dr hab. Marcina Drąga. Gratulacje złożyły także Angelika Jaśkiewicz, przedstawicielka Grupy Rówieśniczej prof. Drąga oraz Mariola Szaciło – Mackiewicz, pedagog II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

Następnie, prezydent miasta oraz przewodniczący Rady Miejskiej wręczyli specjalne wyróżnienia – tytuły „Nestorów Biznesu Lokalnego”. Otrzymali je:

• Eleonora Rutana – prowadząca działalność w zakresie usług porządkowych,
• Piotr Silko – prowadzący firmę JEDYNKA, świadczącą usługi porządkowe,
• Maciej Karpiński – prowadzący Farmę Miejską, firmę zajmującą się zielenią w mieście,
• Aleksander Szeredi – którego firma zajmuję się pomocą drogową.

W tym roku kapituła konkursu przyznała nagrody gospodarcze „Świdnicki Gryf” w następujących kategoriach:

Sudecki produkt regionalny:
• Producent Warzyw, Polska Rzodkiewka Andrzej Litwińczuk, Słotwina 81b
Gospodarstwo zostało założone w 1970 roku, a od 2003 roku wyspecjalizowane jest w produkcji rzodkiewki oraz cebuli dymki. Wiele lat pracy i doświadczenia zaowocowało tym, iż w chwili obecnej gospodarstwo jest w czołówce producentów rzodkiewki gruntowej w Europie. Dzięki wyspecjalizowanej kadrze pracowniczej oraz odpowiednio dobranym maszynom rolniczym, nowej hali produkcyjnej o wielkości 4000 m2 i własnej flocie transportowej są w stanie dostarczyć towar w każdy zakątek Polski oraz Europy. Swoje produkty przygotowują według norm wszystkich sieci handlowych oraz giełd warzywnych, odpowiednio magazynują w specjalistycznych komorach chłodniczych. Posiadają uprawy rzodkiewki oraz cebuli dymki na areale 400 ha, dzięki czemu są w stanie wyprodukować 350 000 pęczków rzodkiewki dziennie oraz 150 000 pęczków cebuli dymki dziennie. Oferują klientom swoje produkty od kwietnia do końca listopada. Firma posiada Certyfikat Global GAP oraz GRASP, co umożliwia współpracę z każdym klientem oraz potwierdza wysoką jakość produktów.

Lider przedsiębiorczości:
• PPHU ŻURMET Marcin Żurakowski
Firma ŻURMET istnieje od 1994 roku i zatrudnia ok. 40 osób. Dysponuje specjalistycznymi obrabiarkami, kadrą techniczno-inżynieryjną oraz odpowiednim zapleczem technicznym. Głównym celem firmy jest wprowadzanie nowszych technologii w dziedzinie obróbki skrawaniem oraz unowocześnienie i modernizację zaplecza techniczno-produkcyjnego. Firma ŻURMET jest znakomitym przykładem tego, jak w dobie pandemii i obostrzeń z nią związanych utrzymać produkcję na stałym poziomie. Udało się to dzięki znacznej dywersyfikacji dostaw materiałów i usług, wprowadzeniu nowych technologii oraz podnoszeniu kwalifikacji załogi. Firmie udało się pozyskać środki z Unii Europejskiej, które przeznaczone zostały na unowocześnienie parku maszynowego. Firma posiada certyfikat ISO 9001:2015. Na przełomie roku wymieniono chemiczne środki okołoprodukcyjne na przyjazne środowisku chłodziwa biodegradowalne. Firma ŻURMET prowadzi również działalność pro społeczną, przyjmując na praktyki uczniów miejscowej szkoły technicznej, która kształci przyszłych operatorów CNC.

Lider mikroprzedsiębiorczości:
• BITKOM Marcin Polmański
Od 2008 roku firma BITKOM świadczy profesjonalne usługi informatyczne. Są solidnym partnerem, który rzetelnie wywiązuje się z powierzanych zadań w ramach outsourcingu IT. Przy usługach informatycznych świadczą usługi serwisu komputerowego oraz sprzedaży sprzętu, oprogramowania i materiałów eksploatacyjnych. Dzięki współpracy z największymi w Polsce dystrybutorami, są w stanie zaoferować produkty najwyższej jakości, renomowanych firm, po atrakcyjnych cenach. Służą doradztwem w zakresie doboru sprzętu i oprogramowania uwzględniając potrzeby klienta. Stale poszerzają wachlarz swoich usług. Oferują kompleksowe usługi w zakresie instalacji technicznych/niskonapięciowych tj. wykonanie, modernizacja i konfiguracja sieci teleinformatycznych, instalacji elektrycznych, instalacji alarmowych oraz telewizji przemysłowej CCTV. Kładą duży nacisk na integrację w/w usług.

Zdrowie i uroda
• ALMA VITA Sp. z o.o.
Od 2013 roku ALMA VITA prowadzi działalność opartą na trzech filarach, jakimi są SPORT, ZDROWIE i URODA. Centrum ALMA VITA tworzy zespół specjalistów, ludzi pełnych pasji, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. W centrum funkcjonują dwa salony fryzjerskie (damski i męski), zakład kosmetyczny oraz gabinet dietetyczny. Pasję do sportu można zaspokoić w Klubie Squasha, który dysponuje dwoma kortami wraz z zapleczem socjalnym i sauną infrared oraz w Strefie Tańca i Fitness, gdzie profesjonalni instruktorzy prowadzą zajęcia dla wszystkich grup wiekowych. Nowa strefa Sauna&Garden Jacuzzi pozwala na relaks i oderwanie się od codziennych obowiązków. Stylowe wnętrza przedwojennej kamienicy i płynąca z głośników muzyka dopełniają wizerunku miejsca, które sprzyja powstawaniu społeczności ludzi świadomych, że w życiu jest czas na wszystko – rodzinę, pracę, sport, relaks oraz troskę o własne zdrowie i ciało.

Dobre smaki:
 CUKIERNIA ŁUKOWA s.c. Tomasz i Wojciech Trzcińscy, Aneta i Piotr Pilarscy
To firma rodzinna, założona przez Irenę i Romana Trzcińskich w roku 1966. Obecnie kolejne pokolenia rozwijają firmę, dostosowując asortyment do oczekiwań klientów. Cukiernia dostarcza swoje produkty w trzech punktach w Świdnicy (cukiernia i kawiarnia na ul. Łukowej, cukiernia i bistro na ul. Kliczkowskiej oraz cukiernia na ul. Głowackiego). To tutaj można kupić tradycyjnego eklera, jagodziankę, ciasto deserowe ale również zjeść pyszne śniadanie – soki, koktajle, kawę, jak i jedyne w swoim rodzaju bajgle i tosty. Każdy tort, każde zamówienie przygotowane jest z myślą o indywidualnych potrzebach klienta. Rozwój firmy to też stałe zwiększanie zatrudnienia, z tą myślą każdego roku firma pomaga w wykształceniu kolejnych roczników uczniów w zawodzie cukiernika. Obecnie firma przygotowuje 8 uczniów.

Nagrodą specjalną „Wybitna osobowość” przyznaną przez Prezydent Miasta Świdnicy Beatę Moskal-Słaniewską, uhonorowano:
• Józefa Kostkę
Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, rzeczoznawca, od blisko 30 lat biegły sądowy, lotnik, muzyk, członek założyciel Klubu Inteligencji Świdnickiej „Baszta”. Od 45 lat związany zawodowo i społecznie z Naczelną Organizacją Techniczną, wcześniej we Wrocławiu, a obecnie w Świdnicy. Aktualnie pełni funkcję Prezesa Świdnickiego NOT. Działa bardzo aktywnie, organizując działalność stowarzyszeniową i integrującą środowisko inżynierów i techników naszego regionu. Zorganizował ok. 60 konferencji technicznych o zasięgu krajowym i zagranicznym. Z jego inicjatywy zostały zorganizowane Targi Świdnickie. Jest autorem i współautorem około 50 opinii w zakresie innowacji procesowej i produktowej, które przyczyniły się do pozyskania wielu milionów złotych pomocy finansowej dla przedsiębiorców naszego województwa. Za swoją działalność otrzymał wiele wyróżnień: srebrny krzyż zasługi (1984 r.), honorowe odznaki NOT, zasłużony dla województwa wrocławskiego i miasta Wrocław (1983 r.), nagroda rektora Politechniki Wrocławskiej (1970-1974 r.), medal pamiątkowy Rektora Politechniki Wrocławskiej z okazji 100-lecia działalności Politechniki (2010 r.)

Laureatem nagrody specjalnej przyznanej przez prezydent Świdnicy dla organizacji pozarządowej została:
• Sudecka Izba Przemysłowo – Handlowa
Nagrodę odebrał prezydent SIPH, Ryszard Sobański. SIPH powstała w 1993 roku. Swoim zasięgiem działania obejmuje województwo dolnośląskie. Jej celem nadrzędnym jest podejmowanie szeregu przedsięwzięć wspierających rozwój przedsiębiorczości oraz wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw w regionie. Jako organizacja samorządu gospodarczego regionu świdnickiego skupia przedsiębiorstwa mikro, małe i średnie, poza kilkoma dużymi firmami, będącymi wizytówką naszego miasta. Realizuje zadania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, współpracuje z organizacjami gospodarczymi, instytucjami i jednostkami samorządu terytorialnego. Ważnym elementem działalności jest stała współpraca z izbami i organizacjami otoczenia biznesu z Ukrainy, Republiki Czeskiej i Niemiec.

Wybitna osobowość pogranicza
Kategoria ta związana jest z realizacją projektu „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013. W ubiegłym roku z powodu pandemii COVID-19 nie wręczono nagród Świdnicki Gryf 2020 „Wybitnym osobowościom pogranicza”, dlatego podczas uroczystości przekazano nagrody ubiegłorocznym laureatom. A są nimi:
• Izabela Pacanova
Jest tłumaczką języka czeskiego, regularnie angażującą się w projekty miasta Trutnova realizowane z polskimi partnerami. Dzięki jej zaangażowaniu oraz wysokiej jakości pracy, komunikacja między stronami – czeską i polską jest całkowicie płynna, zrozumiała i bezproblemowa. Zna doskonale realia funkcjonowania pogranicza polsko-czeskiego. Życzliwą i pomocną postawą wprowadza i podnosi wzajemną empatię dla obu narodów, doskonale je łącząc.
• Frantiszek Molik
Dyrektor oddziału Krajskiej Hospodarskiej Komory Kralovohradeckiego Kraju w Nachodzie od 2003 roku. Jeden z najbardziej aktywnych działaczy na rzecz współpracy czesko-polskiej w dziedzinie biznesu i kultury. Od lat aktywnie współpracuje z Urzędem Miejskim w Świdnicy oraz Sudecką Izbą Przemysłowo-Handlową. Niemal codziennie udziela polskim przedsiębiorcom informacji w zakresie warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Czechach. Na bieżąco współpracuje z organizacjami otoczenia biznesu, pozyskując partnerów handlowych w Polsce i w Czechach.  Był pomysłodawcą i brał udział w wielu polsko – czeskich projektach transgranicznych, w których beneficjentem była również Gmina Miasto Świdnica.
W roku 2015 za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-czeskiej współpracy gospodarczej, kulturalnej i transgranicznej  odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezydent miasta przyznała także „Specjalne wyróżnienie – za budowanie mostu pomiędzy narodem polskim i białoruskim” dla Natalii Polkh-Kastsiukowich.
Z wykształcenia jest filologiem. W Polce mieszka od 2005 roku. W wielu miejscowościach Polski organizuje festiwale twórczości, na które zapraszane są zespoły różnych krajów, propagując tym kulturę wielu narodów. Aktywnie rozpowszechnia w Polsce informacje o tym, co dzieje się na Białorusi, ponieważ społeczność międzynarodowa nie powinna stać z boku, gdy w centrum Europy ludzie są więzieni, zabijani za chęć uczciwych wyborów i życia w praworządnym kraju. Jest organizatorką protestów w Świdnicy i Wrocławiu, wolontariuszką, która pomaga rodakom potrzebującym pomocy, zarówno dostarczając potrzebną odzież i środki higieny, jak i w wypełnianiu różnych wniosków i dokumentów.

Magdalena Dzwonkowska
Rzecznik Prasowy
Urzędu Miejskiego w Świdnicy

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.