Szanuj zdjęcia swoje

PALCE

Szanuj zdjęcia swoje

Myj ręce

Do naszego laboratorium „fotoliftingu” trafiają różne materiały, mieliśmy taśmę magnetofonową nagraną dwuścieżkowym Kasprzakiem, zdjęcia porysowane, połamane, poplamione. Jednak najwięcej trafia do nas zdjęć o sporej wartości emocjonalnej. Zwykle są one w jakiś sposób uszkodzone. Najczęstszym uszkodzeniem starych, często cennych zdjęć są ślady linii papilarnych, pozostawione przez palce, kogoś, kto je kiedyś oglądał.

Okazuje się, że w składzie potu na naszych palcach są agresywne chemicznie związki organiczne, między innymi: mocznika, kwasu moczowego, amoniaku, kwasu mlekowego. Działają one niszcząco na emulsję zdjęć. Efekt ich działania widać po latach, właśnie w postaci jakby wypalonych śladów linii papilarnych.

Przechowuj cenne fotografie w odpowiednich albumach

Nie jest to jedyne niebezpieczeństwo, jakie zagraża naszym cennym fotografiom, przechowywanie ich w kopertach papierowych czy między kartkami książek, może doprowadzić do częściowego zaniku obrazu, a to z powodu technologii wyrobu niektórych rodzajów papieru, które pozostawiają w nim agresywne związki chemiczne.

Pisanie na odwrocie fotografii długopisem lub atramentem, może skutkować „wypaleniem” emulsji po stronie obrazu, co skutkuje pojawieniem się negatywu napisu na obrazie.
Wszelkie naklejanie taśmy samoprzylepnej, używanie jakiegokolwiek kleju także na odwrotnej stronie fotografii z pewnością po kilku latach objawi się na nich w postaci wyblakłych plam.

Jak postępować ze zdjęciami

Zdjęcia najlepiej przechowywać w specjalnych albumach fotograficznych, zbudowanych z kartonu pozbawionego agresywnych składników, których strony zaopatrzone są w folię zabezpieczającą je przed dotykaniem palcami. Wszelkie podpisy wprowadzamy wówczas na stronie albumu w pobliżu zdjęcia. Jeśli uważamy, że musimy zapisać jakąś informację na cennym zdjęciu, róbmy to miękkim ołówkiem. Jeśli już musimy przekładać rękami fotografie, najlepiej umyć dokładnie dłonie, lub założyć rękawiczki. To właśnie z tego powodu archiwiści używają rękawiczek przy pracy z cennymi dokumentami.

Najbezpieczniej jednak zarchiwizować wszystkie fotografie w formie elektronicznej. Daje to wiele korzyści, można oglądać je w dowolnej chwili czy to na ekranie komputera, telewizora czy choćby telefonu, można je udostępniać znajomym na całym świecie, a co najważniejsze, przesłanie ich do jakiejś chmury (choćby dysk google) daje nam pewność, że pozostaną niezmienione i bezpieczne praktycznie na zawsze.

Nasze laboratorium FOTOLIFTING może pomóc w odzyskaniu utraconych, cennych fotografii.

Oczywiście ze zniszczonymi oryginałami nie wiele możemy zrobić, jednak jesteśmy w stanie na ich bazie wykonać kopię pozbawioną błędów, przy zastosowaniu elektronicznego retuszu. Wynik zależy od stopnia zniszczenia oryginału.

Możemy także wykonać kopię z zachowanych negatywów i przeźroczy, tak w formie elektronicznej jak i drukowanej.

Kontakt: [email protected]

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.