10 fałszywych poglądów na temat nadciśnienia tętniczego

bloodpressure

10 fałszywych poglądów na temat nadciśnienia tętniczego

Wśród nas krąży wiele „prawd” na tematy związane ze zdrowiem,  jako że przecież „każdy Polak jest lekarzem”. Wiele z nich powtarzanych jest a forach internetowych zajmujących się problemami zdrowotnymi, przez co mogą wyrządzać sporo szkód. Będziemy starali się tak przy pomocy lekarzy jak i sięgając do źródeł, wyjaśniać najważniejsze wątpliwości.  Poniżej przytaczamy tekst rozprawiający się z mitami na temat ciśnienia krwi. Warto z uwagą przeczytać.
Prosimy także o Wasze pytania, które chcielibyście byśmy zadali w Waszym imieniu lekarzom. Można je umieszczać w komentarzach pod tekstem tak na portalu jak FB.

Nadciśnienie to nie choroba

Nieprawda. To że nadciśnienie tętnicze nie boli i że choruje na nie tak wiele osób wcale nie znaczy, że nie jest niebezpieczne. Zlekceważone nadciśnienie skraca życie lub prowadzi do kalectwa uszkadzając serce, mózg, nerki, oczy.

Prawidłowe RR skurczowe jest równe 100+wiek

Nieprawda. Choć ciśnienie tętnicze rośnie wraz z wiekiem, norma ciśnienia skurczowego (<140mmHg) pozostaje niezmienna dla wszystkich dorosłych – bez względu na to czy mają 18 czy 90 lat.

Ciśnienie atmosferyczne wpływa na wartość ciśnienia tętniczego

Nieprawda. Wpływ ciśnienia atmosferycznego na wartości ciśnienia krwi jest znikomy i mniejszy niż np. wpływ temperatury powietrza. Zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą wpływać na nasze samopoczucie, ale nie ma to nic wspólnego z ciśnieniem krwi.

Ciśnienie należy mierzyć na lewej ręce (po stronie serca)

Nieprawda. Ciśnienie można mierzyć na obu kończynach, w większości przypadków strona nie ma znaczenia. Ważna jest natomiast konsekwencja wyboru kończyny przy powtarzaniu pomiarów, bo możliwe są niewielkie różnice pomiędzy nimi. Istnieją sytuacje (np. obecność przetoki do dializ na jednej ręce), gdy pomiar jest możliwy tylko na jednej z kończyn górnych.

Ważniejsze jest „to drugie” (rozkurczowe) ciśnienie

Nieprawda. Przekonanie o znaczeniu ciśnienia rozkurczowego jako ważniejszego czynnika ryzyka pochodzi z dawnych czasów i jest już nieaktualne. Obecnie przyjmuje się, że zarówno ciśnienie skurczowe, jak i rozkurczowe są niezależnymi czynnikami ryzyka, a w wieku starszym dodatkowego znaczenia nabiera różnica między nimi, czyli ciśnienie tętna.

Nadciśnienia nie da się wyleczyć

Nieprawda. W przypadku nadciśnienia wtórnego możliwe jest całkowite usunięcie jego przyczyny i pełne wyleczenie z choroby. Natomiast w przypadku nadciśnienia pierwotnego właściwe leczenie wprawdzie nie usuwa nadciśnienia, ale pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze do prawidłowych wartości i zmniejsza ryzyko powikłań nawet do takiego poziomu jak u osób zdrowych.

Jeśli po leczeniu ciśnienie się unormowało, mogę odstawić leki

Nieprawda. Nadciśnienie pierwotne jest chorobą na całe życie. To, że wartości ciśnienia się unormowały nie znaczy, że choroba ustąpiła, tylko że leki działają. Ich dalsze stosowanie nie obniży ciśnienia bardziej, tylko utrzyma je na obecnym poziomie, natomiast odstawienie może spowodować gwałtowny wzrost ciśnienia.

Organizm po pewnym czasie przyzwyczaja się do leków

Obecnie dostępne leki można bez obaw stosować całymi latami, bez ryzyka uodpornienia się na nie. Nadciśnienie tętnicze jest jednak chorobą postępującą, zwłaszcza w przypadku gdy nie modyfikujemy równocześnie stylu życia. Może zatem się okazać, że z czasem będziemy wymagać stosowania kolejnych leków. Nie wynika to jednak z osłabienia działania dotychczas stosowanych, lecz z postępu choroby.

Mam ciśnienie skaczące

Człowiek nie jest robotem, a układ krążenia to nie prosty obwód hydrauliczny. To, że ciśnienie zmienia się z minuty na minutę dowodzi, że żyjemy i reagujemy na otoczenie. Najczęstszą przyczyną dużej zmienności ciśnienia są emocje. Dlatego dokonując pomiarów domowych obliczamy średnią z wielu pomiarów, odrzucając te pierwsze obarczone zwykle największym stresem.

Osoby z nadciśnieniem nie mogą pić kawy

Nieprawda. Kawa i inne używki zawierające kofeinę wprawdzie zwiększają wartość ciśnienia tętniczego, ale efekt ten ma znaczenie dopiero przy ilościach znacznie przewyższających normalne dzienne spożycie. Picie 2 filiżanek kawy jest całkowicie dozwolone. Zresztą stres związany z odstawieniem ulubionej używki mógłby doprowadzić do większego wzrostu ciśnienia tętniczego niż sama kawa.

lek. med. Krzysztof Rewiuk, dr hab. med. Jerzy Gąsowski
Katedra Chorób Wewnętrznych i Gerontologii UJ CM
www.mp.pl

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.