70 lecie Szkoły Podstawowej w Mrowinach

Uroczysta msza święta w intencji szkoły, jubileuszowa gala, spotkania absolwentów z nauczycielami i wychowawcami, pamiątkowe zdjęcia oraz zwiedzanie budynku szkoły. Tak jubileusz 70-lecia swojego funkcjonowania w sobotę, 25 listopada świętowała Szkoła Podstawowa im. Anny Jenke w Mrowinach.

Historia szkoły sięga 1946 roku. Jednym z pierwszych jej nauczycieli i kierowników był Pan Dełhy. Potem kolejno funkcje te pełnili: Roman Waczków, Mieczysław Skarbek, Helena Chweyka, Romuald Worsa, Edmund Waczków, Edmund Smagieł, Jan Kalina, Zdzisław Kołacz. Kolejnymi kierownikami szkoły były Danuta Kalina, Helena Konieczna, Maria Paryjczuk. – Czuję się zaszczycona, że to właśnie mnie przypadł przywilej organizacji tego święta. Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które choć minione zawsze powracają i pozostają w pamięci. A dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je ponownie – mówiła podczas jubileuszu 70-lecia szkoły Barbara Nowak dyrektor placówki. – Trudno być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Każdy zakątek szkolnych korytarzy i sal lekcyjnych dzisiaj do nas przemawia. Łączy przeszłość z teraźniejszością. Tu codzienny trud przekłada się na osiągnięcia naszych uczniów. To szkoła nas wszystkich. Jest naszą dumą i wspólnym zobowiązaniem, z którego jesteśmy rozliczani przede wszystkim przez naszych wychowanków. Wierzę, że otrzymujemy pozytywne noty … – dodaje

Absolwenci szkoły także chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami o nauczycielach, szkole. Niektórzy na stałe mieszkają w innych miastach, ale przyjechali do Mrowin, aby zobaczyć, jak zmieniła się szkoła i przede wszystkim spotkać się ze znajomymi sprzed lat. – Lata sześćdziesiąte – Mrowiny, mała wieś nad rzeką Tarnawką w powiecie świdnickim. Prócz Zakładu Wychowawczego była mała szkoła mieszcząca się w dwóch budynkach, 3 sklepy, kawiarnia i kiosk Ruch. (…) Sale budynku musiały pomieścić około 12 oddziałów dla ponad 300 uczniów. Nie było sali gimnastycznej ani boiska, ale był gabinet stomatologiczny. (…) Mieliśmy dobrych nauczycieli, którzy kształtowali naszą wyobraźnię i talent. Wszyscy żylismy w symbiozie uczeń-nauczyciel-rodzice – wspominał Ryszard Kawałek absolwent Szkoły Podstawowej w Mrowinach.

Podczas gali z okazji 70-lecia szkoły nie zabrakło gratulacji i życzeń. Podziękowania na ręce dyrektor szkoły Barbary Nowak składali dyrektorzy i kierownicy gminnych placówek oświatowych, przedstawiciele firm współpracujących ze szkolną placówką, byli dyrektorzy, nauczyciele i absolwenci szkoły. Podziękowania powędrowały również w stronę wszystkich dyrektorów, nauczycieli i pracowników szkoły. Dyrektor Barbara Nowak przyznała także dwa tytuły „Przyjaciół Szkoły”. Otrzymali je Roman Konieczny były dyrektor i obecny przewodniczący Rady Miejskiej oraz Danuta Koza.

Nie zabrakło także występów wokalnych i tanecznych uczniów szkoły, a niespodzianką dla wszystkich gości była projekcja filmowa o historii szkoły sprzed 70 lat. Tuż po uroczystości absolwenci szkoły mogli spotkać się ze swoimi byłymi wychowawcami i nauczycielami. Wspomnieniom nie było końca…