Anna Świdnicka na złoconej monecie

Anna Świdnicka na złoconej monecie

 

Miasto Świdnica we współpracy z Mennicą Sudecką wydało okolicznościową monetę z wizerunkiem piastowskiej księżniczki Anny Świdnickiej czeskiej królowej i rzymskiej cesarzowej. Inspiracją do wydania numizmatu była przypadająca na 2019 rok 680. rocznica jej urodzin orazobchody tego wydarzenia zorganizowane w dawnej stolicy Księstwa  Świdnicko-Jaworskiego.

Na awersie monety umieszczono wizerunek Anny Świdnickiej, a na rewersie herb Księstwa Świdnickiego, który zobaczyć możemy na Moście Karola w Pradze. Monety wykonywane są z zachowaniem tradycyjnych metod menniczych – stemple grawerowane ręcznie, monety wybijane tłokami menniczymi.

– Jest to kolejny ciekawy produkt regionalny, który dołączył do uzupełnianej systematycznie kolekcji numizmatów związanych z Piastami Świdnickimi, cieszącej się dużym zainteresowaniem zarówno turystów jak i kolekcjonerów. Moneta z wizerunkiem Anny Świdnickiej będzie również interesującą pamiątką dla fanów serialu Korona Królów, w którym Anna – bratanica Bolka II Świdnickiego – późniejsza cesarzowa rzymska oraz jej dwór pojawia się bardzo często – mówi Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Monetę upamiętniającą Annę Świdnicką można zakupić w Rynku w punkcie Informacji Turystycznej. Nabyć ją można w cenie 12 zł za sztukę. Oprócz niej dostępne w sprzedaży także w cenie 12 zł – znaczki turystyczne z jej wizerunkiem.

Do kolekcji numizmatów związanych z Piastami Świdnickimi dojdzie niebawem jeszcze jedna moneta półgrosz świdnicki.

Magdalena Dzwonkowska

Rzecznik Prasowy

Urzędu Miejskiego w Świdnicy

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o