Burze z intensywnymi opadami deszczu- ostrzeżenie I stopnia dla większości kraju.

burze

Burze z intensywnymi opadami deszczu- ostrzeżenie I stopnia dla większości kraju.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadził ostrzeżenie pierwszego stopnia praktycznie dla całego kraju za wyłączeniem województw nie oznaczonych na mapie poniżej.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia mówi o : Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Statystyczna przewidywana trafność tej prognozy dla naszego rejonu wynosi 80%, przewidywane są gwałtowne burze o silnych wyładowaniach, dużych opadach deszczu i gradu.

Przypominamy kilka zasadniczych rad, jakich powinniśmy przestrzegać podczas tego typu zjawisk pogodowych.

W domu zabezpieczamy wszelkie ruchome, bądź mogące ulec uszkodzeniu przedmioty. Zabezpieczamy okna. Odłączamy od sprzętu RTV wszelkie zewnętrzne anteny, ponieważ uderzenie pioruna w niewielkiej odległości może spowodować powstanie wysokiego, niszczącego napięcia na antenach, to samo dotyczy internetu doprowadzanego do mieszkania przy pomocy kabla miedzianego (nie dotyczy światłowodu i wifi na kartę sim)

Na zewnątrz nie chronimy się pod drzewa, zwłaszcza samotnie rosnące na odkrytej przestrzeni, wręcz przeciwnie, szukamy rowu, rozpadliny czy choćby lekkiego obniżenia terenu.

Na wodzie, jeśli damy się zaskoczyć  wpływamy w trzciny, nie ważne kajakiem czy żaglówką. W żaglówce, jachcie warto położyć maszt.  Mokry kadłub jachtu działa jak przewód elektryczny, dlatego ładunki będą przemieszczać się po ZEWNĘTRZNEJ stronie kadłuba, w środku, zamknięci jesteśmy bezpieczni.

Podobnie jest z samochodem, w aucie jesteśmy bezpieczni.
Samochodu nie parkujemy pod drzewem, grozi to co najmniej zniszczeniem karoserii, przez upadająca gałąź. Na trasie, gdy widzialność wskutek intensywnego opadu spada, włączamy światła przeciw mgielne, niech dojeżdżający do nas, widzą nas. Lepiej nie zatrzymywać się na pasie technicznym, lecz równo, spokojnie jechać. Jeśli jest taka możliwość najlepiej jeszcze przed nawałnicą zjechać na MOP, albo inny parking i tam bezpiecznie ją przeczekać.

błyskawicaW górach kiedy wychodzimy w niepewną pogodę, mamy „oczy wokół głowy”, popatrujemy w niebo, bo tam zmiany zachodzą w niesamowitym tempie. Jeśli coś się dzieje nie wchodzimy na granie czy nie daj Boże szczyty. Schodzimy jak najniżej, a jak się już zacznie, szukamy rozpadliny by się w niej skryć.

W każdej sytuacji chodzi o to by nie narażać się na uderzenie pioruna, który zwykle uderza w najwyższe punkty krajobrazu, metalowe maszty, drzewa itd…

Jednak zdecydowanie najlepiej jest czytać prognozy, zwracać uwagę na ostrzeżenia tak smsowe, jak fizyczne (instalacje błyskowe na Mazurach), przed wyjściem włączyć w smartphonie aplikację ostrzegająca o groźnych zjawiskach atmosferycznych. Telefon ZAWSZE przy sobie i ZAWSZE maksymalnie naładowany. Może się okazać że sobie albo komuś uratujemy dzięki temu życie.

Kilka aplikacji ostrzegających:
Monitor burz 
Storm Radar
Burzowo info

Na mazurach można wykupić sms pogodowy wysyłany przez mazurski WOPR.

Serwis Meteo ruszył od 1 czerwca 2011 r. i jest dostępny dla użytkowników wszystkich sieci komórkowych.
Rejestracja w serwisie:METEOna numer7668(6zł netto/7,38 zł z VAT).Usługa aktywna na 7 dni.
Wypisanie z serwisu: METEOSTOP na numer 7168 (1 zł netto/1,22 z VAT) rezygnacja z serwisu

W.S.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.