Drzewa i krzewy są bezcenne, szczególnie w upały

Drzewa i krzewy są bezcenne, szczególnie w upały

Drzewa i krzewy są bezcenne, szczególnie w upały.

Rośliny drzewiaste znakomicie polepszają komfort życia mieszkańców miast codziennie, szczególnie jednak w upały. Dobrze wiedzą o tym mieszkańcy śródmieścia i osiedli, gdzie starego drzewa o rozłożystej koronie nie uświadczysz.

Dlaczego nie wycinać drzew, dlaczego sadzić drzewa gdzie tylko można? Widać to jasno na załączonej grafice. Tymczasem jesteśmy świadkami bezmyślnego wycięcia drzew i krzewów przy Szpitalu Latawiec, które stanowiły naturalną barierę odgradzającą szpital od ulicy.
Nawet jeśli powstanie tam parking, to mądry, z wyobraźnią projektant, urządził by go w taki sposób, by wykorzystać zieloną osłonę tworząca zbawienny cień.

Tymczasem, po zniszczeniu naturalnej osłony przeciwsłonecznej, chorzy, osłabieni ludzie będą wsiadali do rozpalonego wnętrza pojazdu pozostawionego na nasłonecznionym parkingu. Auto nagrzewa się do temperatury 70 st.C.
To przykre, że wyobraźni nam nie starcza… A będzie coraz cieplej.

fot. Sandra Siwak

Kiedyś miałem okazję przyjrzeć się ludziom i miastom niewielkiego kraju w Ameryce Południowej. Urugwaj wywalczył sobie niepodległość usadawiając się pomiędzy dwoma potęgami, Brazylią i Argentyną. Montevideo, stolica tego położonego w strefie zwrotnikowej kraju, to miasto którego ulice toną wśród zieleni drzew.
Dzięki nim mieszkańcy dość spokojnie znoszą panujące tam upały. Widać ojcowie miasta należeli do przewidujących, mądrych ludzi. Bo rozległe parki to mało, kiedy trzeba żyć w kamiennej pustynii. Nie każdy ma czas chłodzić się w parkach…

fot W.S.

Świdnica nie jest w najgorszej sytuacji, mimo to żal serce ściska kiedy w mieście odbywa się  tak wielkie marnotrawstwo. Podczas prac przy parkingu wycięto około 30 drzew i tu już nie chodzi o gnieżdżące się tam sowy uszate, czy inne ptaki. Chodzi o likwidację naturalnej bariery przeciw słonecznej. I niech projektant nie mówi, że inaczej „nie dało się” na pewno by się dało, tylko trzeba właściwie wykorzystać nabytą wiedzę i sięgnąć do wyobraźni. W architekturze jest cała masa budowli stworzonych z wyobraźnią, „przytulanych” do drzewa, wokół drzew, z drzewem rosnącym przez budowlę. Cóż dopiero taki parking?

Edit2020.

Tekst powstał w 2018 roku, dzisiaj interesanci i pacjenci szpitala Latawiec dojmująco odczuwają „troskę i odpowiedzialność” projektanta tego parkingu. Na zdrowie!

Inną sprawą jest, że projektanci tego typu obiektów praktycznie w każdym przypadku idą po najmniejszej linii oporu, wychodząc z założenia, że już sama możliwość postawienia samochodu to aż nadto. Jakieś wymogi co do naturalnego zacieniania to jakaś eko gadanina, którą nie ma co sobie zawracać głowy.

Ale może warto zastanowić się nad nasadzeniami drzew chociażby na  obrzeżach istniejących parkingów? Szczególnie dobre do tego warunki ma parking supermarketów przy ul. Sikorskiego, od południowej strony są tam tereny zielone, które świetnie nadają się do nasadzeń. Oczywiście przyszpitalny także powinien być osłonięty, koszt nie wielki korzyści ogromne.

W.S.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.