Dzieci z wizytą u japońskiego mistrza!

Uczenie się od prawdziwego mistrza z Japonii to prawdziwy zaszczyt – w piątek dostąpili go uczniowie Akademii Nauk – Centrum Świadomego Rozwoju w Świdnicy. Spotkali się z Kenichi Ishido – prezesem Japońskiego Związku Sorobanu i z jego uczniem Tetsuya Ono, który jest wicemistrzem świata w szybkich obliczeniach pamięciowych.

Warsztaty sorobanowe zostały zorganizowane w ramach Wrocławskich Spotkań Matematycznych w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Wraz z Katarzyną Bryndzą, trenerką z Akademii, do Wrocławia pojechały dziewięcioletnia Pola, ośmioletnia Maja i pięcioletnia Beatka. Starsze dziewczęta miały już zajęcia z liczenia na sorobanie, dla najmłodszej była to pierwsza lekcja sorobanu. Mimo to Beatka świetnie rachowała na liczydle. Soroban ma pionowe rzędy po 5 koralików – 4 poniżej belki i 1 powyżej niej. Japońscy rachmistrzowie potrafią szybciej liczyć na sorobanie niż przeciętny człowiek na kalkulatorze! A na dodatek nauka liczenia na tym liczydle sprawia, że uczeń szybciej rachuje w pamięci. Z tego powodu zajęcia z sorobanu prowadzone już są na całym świecie. Kenichi Ishido to twórca i dyrektor sieci szkół sorobanu w Japonii oraz dyrektor Muzeum Sorobanu w japońskiej Chibie.

Spotkanie w IM UWr zgromadziło fanów matematyki ze szkół we Wrocławiu, Osolinie, Wysokiej i Zgorzelca oraz Świdnicy.

– Na początku mistrz Kenichi Ishido przeprowadził miniwykład na temat historii mistrzostw w liczeniu na sorobanie – opowiada Katarzyna Bryndza. – Tempo liczenia podczas pokazu było imponujące. Spotkanie z mistrzem było bardzo inspirujące i motywujące dla dzieci reprezentujących Akademię Nauki do kontynuacji fascynującej przygody z sorobanem. Najważniejsze jest to, że każdy z nas może biegle rachować, należy jednak wyłożyć trochę pracy w trening tej umiejętności. Dzieci w tej kwestii mają dużą przewagę nad nami, dorosłymi, co zauważyłam podczas minimistrzostw w obliczeniach na sorobanie, gdzie dzieci akademickie liczyły sprawnie i poprawnie.

Mistrz Ishido w sposób jasny wytłumaczył podstawy obliczeń na sorobanie. – Mieliśmy również przyjemność pracy indywidualnej z jednym z jego uczniów, który na bieżąco wyjaśniał, w jaki sposób należy dokonywać obliczeń – wspomina Katarzyna Bryndza. Akademia Nauki – Centrum Świadomego Rozwoju w Świdnicy prowadzi zajęcia, na których dzieci w wieku szkolnym uczą się liczyć na sorobanie. Są jeszcze miejsca w grupach, które ruszają pod koniec października.

Jeden z uczniów mistrza, Tetsuya Ono, wicemistrz świata na Mental Calculation World Cup 2016 w Niemczech, pokazał, że potrafi w bardzo szybki sposób obliczyć, w jakim dniu tygodnia ktoś się urodził. – Maja zgłosiła się na ochotnika i podała swoją datę urodzenia – mówi Katarzyna Bryndza. – Szybko padła odpowiedź, że to był piątek. To niesamowite.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.