Głosowanie II TURA, jakie zaświadczenie, gdzie i dla czego…oraz czemu możemy stracić prawo do głosowania.

Głosowanie II TURA, jakie zaświadczenie, gdzie i dla czego…oraz czemu możemy stracić prawo do głosowania.

Jeśli w pierwszej turze głosowałeś(aś) poza miejscem zamieszkania, przeczytaj ten tekst, jeśli nie a wyjeżdżasz w tym tygodniu też przeczytaj! 

Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Cyfryzacji, blisko trzysta dziewięćdziesiąt tysięcy obywateli Rzeczpospolitej, dopisało się do spisu wyborców poza swoim miejscem zamieszkania. Wskutek istniejącej luki prawnej w Prawie Wyborczym, muszą oni głosować w II turze w tym samym miejscu. Jeszcze jest tydzień na zapobiegnięcie utraty prawa do głosowania, ponieważ jeśli nie odbiorą zaświadczenia z miejscowego urzędu, nie będą mogli głosować.

Tylko zaświadczenie pobrane z urzędu w którym w pierwszej turze dopisaliśmy się do rejestru ludności by wziąć udział w głosowaniu, na przykład w trakcie pobytu na urlopie w innej miejscowości, pozwoli nam głosować w innej miejscowości, np w miejscu zamieszkania, po powrocie z urlopu.

Przypomnijmy jeszcze zasady pobierania takiego zaświadczenia z właściwego miejscu zamieszkania urzędu.

Wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r. – II TURA

    1. Należy udać się do Urzędu Miasta, Gminy czy Dzielnicy, do wydziały spraw obywatelskich, tam wypełnić wniosek o wydanie zaświadczenia uprawniającego do głosowania w wyborach poza miejscem zamieszkania.
    2. Należy mieć przy sobie dowód osobisty lub pełnomocnictwo w przypadku występowania w czyimś imieniu, (przy czym w upoważnieniu należy wskazać imię (imiona) i nazwisko, nr PESEL, a także takie same dane osoby upoważnionej do odbioru) pełnomocnik musi mieć dokument potwierdzający jego tożsamość
    3. Zaświadczenie jest bezpłatne i wydawane bezzwłocznie.
    4. Zaświadczenie można odebrać do 10 lipca br.
    5. Jeśli takie zaświadczenie ulegnie zniszczeniu, zgubieniu czy utracie w inny sposób, duplikat nie będzie wydany.
  1. PODSTAWA PRAWNA
    1. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684 ze zm.).
    2. Ustawa z dnia 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 979).
    3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 2014 r. w sprawie spisu wyborców (Dz. U. z 2015 r. poz. 5 ze zm.).

 

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.