Historyczna chwila dla OSP w Wierzbnej!

Do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej trafił już kilka tygodni temu, ale dopiero w sobotę, 9 grudnia został oficjalnie przekazany strażakom z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzbnej.

Nowy wóz strażacki uroczyście poświęcił proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wierzbnej ksiądz Tadeusz Fuks. Klucze do wozu oraz dokumenty samochodu na ręce druhów z OSP Wierzbna przekazali burmistrz Leszek Michalak, Tomasz Szuszwalak komendant PSP w Świdnicy oraz Roman Konieczny przewodniczący Rady Miejskiej w Żarowie. – Wasza służba daje ludziom to co najważniejsze, daje pewność, że gdy spotka ich nieszczęście bez wahania ruszycie im z pomocą. Z tym większą satysfakcją oddajemy Wam w użytkowanie nowy wóz ratowniczo-gaśniczy, dzięki któremu będziecie mogli szybciej, łatwiej i bezpieczniej ratować życie, zdrowie i mienie mieszkańców naszej gminy. Dziękujemy za nieustanną gotowość i trud, z jakim czuwacie nad bezpieczeństwem mieszkańców. Druhny i Druhowie życzę Wam, aby niesienie pomocy potrzebującym było nieustannym powodem do satysfakcji. Niech ten nowy pojazd będzie wsparciem waszych działań – gratulował strażakom burmistrz Leszek Michalak.

Dla druhów z jednostki OSP Wierzbna to była historyczna chwila. Na taki nabytek czekali długie lata. W podziękowaniu za nowy wóz strażacy przekazali na ręce burmistrza Leszka Michalaka pamiątkową tablicę z napisem: Podziękowanie w dowód szczególnego uznania za okazaną pomoc i życzliwość i zaangażowanie w realizacji projektu „Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego” dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzbnej Panu Leszkowi Michalakowi Burmistrzowi Miasta Żarów. – Serdecznie dziękujemy burmistrzowi Leszkowi Michalakowi, który z determinacją i wielkim uporem zabiegał o dodatkowe pieniądze na zakup naszego wozu oraz wszystkim zaangażowanym i życzliwym osobom. To kolejny nowoczesny sprzęt, który trafił do naszej gminy – tak za świąteczny podarunek w imieniu druhów dziękował Grzegorz Opioła prezes OSP Wierzbna.

Wóz otrzymał imię „FLORIAN”. – Z woli ludu strażackiego, tutejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej nadaję Ci imię „Florian”. Działaj sprawnie, gaś skutecznie i rozsławiaj gminę Żarów na całą okolicę – wygłosiła oficjalną formułę radna Zuzanna Urbanik matka chrzestna bojowego wozu. Jak przystało na tradycję nowy pojazd został ochrzczony szampanem. – Należało Wam się to auto. I jestem przekonany, że ten pierwszy nowy samochód, który do Was trafił będzie pomagał skuteczniej nieść pomoc – tak podsumował swoje wystąpienie komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy Tomasz Szuszwalak.

Podczas uroczystości poświęcenia nowego wozu strażacy odznaczyli także druhów z wieloletnim stażem. Odznaczenia otrzymali: Sylwia Opioła, Agnieszka Cieślik, Pamela Cieśla, Bartosz Opioła, Bogdan Kurzeja, Mateusz Jagła, Kamil Hollinger, Tomasz Maciuszek, Janusz Maciuszek, Przemysław Pławecki, Michał Cieślik, Daniel Nosal, Wojciech Marszałek, Stanisław Pilarczyk, Stanisław Legiejew i Stanisław Śliwka.

Nowy nabytek, który trafił do strażaków z Wierzbnej został sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (kwota 80 tysięcy złotych), Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego (kwota 220.647,00 złotych) i budżetu gminy Żarów (kwota 445.225,00 złotych). Wyprodukowany w tym roku Volvo(S) średni samochód ratowniczo-gaśniczy kosztował dokładnie 745.872,00 złotych.