Jaki ptak na całe gardło obwieszcza radość z udanego seksu?

zięba

Jaki ptak na całe gardło obwieszcza radość z udanego seksu?

Jest taki seksoholik wśród ptaków, nie dość tego, że ma spore oczekiwania to jeszcze głośno się chwali sukcesami na tym polu. Tak przynajmniej uważają ornitolodzy, przypisując takie właśnie znaczenie głośnemu śpiewowi samca zięby, które rozlega się po parkach i lasach od wiosny do jesieni.

Triumfalny śpiew samca zięby

Ile w tym prawdy trudno powiedzieć. Dość że śpiew ma wyrazisty, dźwięczny i stanowi miłe urozmaicenie dla uszu w miejskim gwarze.

Zięba wg. ogólnopolskiego liczenia ptaków w ciągu ostatnich lat, przejęła zdecydowane prowadzenie pod względem liczebności w naszym kraju.

 

 

Obecnie w całej Europie ptak ten jest objęty ścisłą ochroną, nie wolno go chwytać i hodować, choć w XIX w i wcześniej był chwytany dla swojego dźwięcznego śpiewu, były nawet urządzane konkursy.

Poza okresem lęgowym, ptaki te przebywają w licznych gromadkach, także razem z innymi, np. wróblami. Jedzą głównie różne owoce jagodowe, nasiona traw i innych roślin oraz pestki owoców takich jak jabłka czy gruszki. W okresie lęgowym karmi młode różnymi owadami zbieranymi na gałązkach drzew i krzewów. To oczywiście sprzymierzeńcy ogrodników, rolników i zieleni miejskiej.

Zięba żyje dość długo, najstarszy osobnik w niewoli dożył 29 lat! Najstarsza, zaobrączkowana zięba przeżyła lat 17.

Warto wypatrywać kolorowego samczyka wśród gałęzi, a nie jest to trudne bo nie sposób „przegapić” jego dźwięcznego śpiewu.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.