„Mały Dolnoślązak”

Świdnicku szpital Latawiec bierze udział w otwartym konkursie Programu PL 07 ” Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych”. Jest to szansa na kontynuowanie podwyższenia standardów opieki w oddziałach noworodkowych i położniczych szpitali województwa dolnośląskiego w znacznie większym zakresie.

W Urzędzie Marszałkowskim 4.02.2015 r. odbyła się konferencja związana z programem poprawy opieki perinatalnej na terenie województwa dolnośląskiego pn. „Mały Dolnoślązak”. W spotkaniu wzięli udział: Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Alicja Daleczko, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. E. Biernackiego w Wałbrzychu, Piotr Pobrotyn, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławia oraz prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy podjął się określeniem potrzeb szpitali, opracował dokumentację aplikacyjną oraz złożył wniosek o dofinansowanie. Do projektu przystąpiło łącznie 10 szpitali z różnego poziomu referencyjnego.

Projekt składa się z wielu działań zarówno inwestycyjnych jak i nieinwestycyjnych. Zasadniczym elementem działań nieinwestycyjnych jest podnoszenie kwalifikacji kadry medycznej. – W ramach projektu zaplanowano szereg szkoleń zarówno dla lekarzy, pielęgniarek i położnych. Celem podwyższenia umiejętności specjaliści w dziedzinie neonatologii i położnictwa udział wezmą w 7 szkoleniach obejmujących wykłady i warsztaty. Doskonalone będą techniki rozpoznawania stanów patologicznych u  kobiety ciężarnej i noworodka, omówione zostaną aspekty resuscytacji noworodka, badań ultrasonograficznych noworodka w zakresie USG kardiologicznego, USG główki oraz USG stawów biodrowych. Położnicy będą wzbogacać swoją wiedzę na temat diagnostyki i leczenia niepłodności u kobiet oraz ciąży wysokiego ryzyka – mówi Alicja Daleczko, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. E. Biernackiego w Wałbrzychu.

Pielęgniarki i położne wezmą udział w 6 szkoleniach z zakresu m.in. resuscytacji noworodka, monitorowania dobrostanu płodu i opieki nad kobietą ciężarną z cukrzycą. Tematyka seminariów uzupełni wiedzę pielęgniarek i położnych oraz  doprowadzi do stosowania tych samych standardów opieki we wszystkich 10 szpitalach.

Kolejnym elementem projektu są badania profilaktyczne. W ramach projektu realizowane będą również rozszerzone programy dla szkół rodzenia, które będą oferowały kobietom szkolenia bezpłatne także poza Wrocławiem. Równolegle z działaniami inwestycyjnymi realizowane będą zakupy brakującej jeszcze w szpitalach aparatury i sprzętu medycznego. Dodatkowo do  trzech szpitali trafią środki finansowe na zadania infrastrukturalne. W Wałbrzychu w Specjalistycznym Szpitalu Ginekologiczno – Położniczym powstanie Centrum Diagnostyki Kobiet i Noworodków, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu zostanie zmodernizowany oddział neonatologiczny, a w Miliczu będzie przebudowany trakt  porodowy.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.