Manewry strażackie w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym w Witoszowie Dolnym

Manewry strażackie w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym w Witoszowie Dolnym

W ostatnią niedzielę czerwca  goście opuszczający basen  w Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Witoszowie Dolnym byli świadkami niecodziennej zbiórki Ochotniczej Straży Pożarnej w Witoszowie Dolnym. Korytarz zaczęli wypełniać strażacy chcący wziąć udział w wodnych manewrach. Mimo późnej pory na szkolenie stawiła się także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

Niecodzienne szkolenie z zakresu działań ratowniczych w wodach stojących np. w czasie powodzi, czy pomocy osobie, która wpadła do wody obejmowało skok do wody, pływanie
i pomoc osobie poszkodowanej. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt,  iż działania podejmowane były w pełnym umundurowaniu.

Przed przystąpieniem do działań wodnych członek załogi łodzi ratowniczej powinien  sprawdzić  swoje wyposażenie, jego umundurowanie nie może zawierać żadnych elementów obciążających. Wypływając łodzią czy pontonem strażak  nie stosuje ani pasów bojowych,  ani  kasków,  chyba  że  sytuacje  tego  bezwzględnie wymagają. (np.  praca  pod  mostami).  Stosuje lekkie obuwie i umundurowanie  nie  krępujące ruchów.

Celem szkolenia było właśnie pokazanie jak ważne jest przestrzeganie tych  zasad oraz uświadomienie, dlaczego przepisy zabraniają działań w umundurowaniu bojowym”- podkreśla inicjator szkolenia –  st. sekcyjny PSP Piotr Herba.

Ubrania koszarowe, bojowe, hełmy, buty natychmiast nasiąkały wodą i ściągały na dno. Strażacy przekonali się, że przepłynięcie choćby kilku metrów pozbawia sił na dalszą akcję, dlatego kolejnym zadaniem było oswobodzenie się z niepotrzebnego ubioru. Młodzi adepci pożarnictwa również nie okazali strachu przed wodą. Z uwagą wysłuchali szkolenia teoretycznego, wskoczyli na głęboką wodę, a później sami spróbowali zdjąć mundur. Doświadczenie udowodniło im jak ważne jest zdobycie umiejętności, którymi mogliby się posłużyć w sytuacji ratowania swego życia.

Janusz Waligóra

Rzecznik Prasowy Urzędu Gminy Świdnica

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o