Matura 2018 – pozostało tylko 19 dni!

Matura 2018 – pozostało tylko 19 dni!

 

Do matury pozostało już naprawdę mało czasu. Niektórzy przygotowywali się do niej pieczołowicie, a inni – wcale. Co jednak mają zrobić osoby, które chcą zdać maturę, ale poświęciły zdecydowanie za mało czasu na naukę?

 

Uczyć się!

Nie oszukujmy się jednak – nie uda się nadrobić kilku lat nauki w 19 dni. Zawsze jednak można dzięki takiej nauce zdobyć kilka dodatkowych punktów. Jeśli posiadacie stałego korepetytora, to ten najlepiej zaplanuje dla Was te ostatnie dni przed maturą 2018. Co jednak należy zrobić, gdy nie ma się korepetytora?

Wówczas powinniście skupić się na nauce wraz z rówieśnikami, którzy są dobrzy z tego, z czego Wy jesteście słabi. Stwórzcie transakcję wymienną. Pomóżcie im z przedmiotami, które dla Was są proste, a w zamian oczekujcie pomocy z tym, z czym nie dajecie sobie rady. Im te osoby będą Wam bliższe – tym lepiej. W końcu tak naprawdę to przyjaciółka z klasy wie najlepiej, jak wyglądała Wasza nauka (lub jej brak) przez kilka ostatnich lat. Ponad to znając swoje charaktery podejdziecie do siebie indywidualnie, co jest bardzo pomocne w nauce. Dodatkowo jeśli razem się skupicie, to przypomnicie sobie z jakich tematów byliście najlepsi, a z jakich najgorsi.

I skupcie się na tych najlepszych. Jeśli było się w pierwszej klasie naprawdę dobrym z jakiegoś tematu, ale obecnie go się ledwo pamięta, to dobrze jest go sobie przypomnieć. Co więcej – lepiej jest skupić się na temacie, który przychodził nam łatwiej kilka lat temu, niż nad tematem sprzed dwóch miesięcy, który jet dla Was niezwykle trudny. Myślcie też realnie. Jesteście pewni, że danego tematu nie będziecie w stanie się nauczyć, bo od zawsze był dla Was zbyt trudny? Może dobrym pomysłem będzie zignorowanie go do momentu, aż wszystko inne już przerobicie. Takie tematy zabierają najwięcej czasu i uczenie się ich niekoniecznie oznacza, że mimo trudności je opanujemy. Jednak jeśli umiemy wszystko inne – droga wolna!

Pamiętajcie jednak, by się nie przepracować, a już zwłaszcza w dzień przed maturą. Jeśli będziecie siedzieć nad książkami do późnej nocy i przyjdziecie na egzamin niewyspani i zmęczeni, to wasze wcześniejsze starania przyniosą odwrotny skutek do zamierzonego.

Wskazówki

Wskazówki będą oczywiste i znanej sporej ilości osób. Nie można się jednak kłócić z ich słusznością:

1. Nawet jeśli czujecie, że nie ma możliwości, byście zdali maturę – próbujcie do końca.
2. Dobrze jest pominąć pytania, na które to się nie zna odpowiedzi i skupić się na tych, które są dla nas łatwiejsze. Do pytań dla nas trudnych zawsze można wrócić, gdy skończy się wszystkie pytania, na które się znało odpowiedź.
3. W pytaniach zamkniętych zawsze należy zaznaczyć odpowiedź, nawet jeśli się jej nie zna. Lepiej mieć 25% szansy na odgadnięcie odpowiedzi, niż 100% szans na to, że nie dostanie się punktu.
4. Miejcie plan B. Dzięki niemu nie będziecie tak zestresowani, bo nawet JEŚLI nie zdacie – będziecie wiedzieć, co zrobić dalej.
5. Kontrolujcie zegarek. Pomaga to równomiernie rozłożyć czas pracy przy pytaniach.

Podsumowując

Pozostało już naprawdę mało czasu. Jednak nie należy się poddawać i dobrze jest się uczyć mimo braku wiary we własne siły. Pamiętajcie, że najlepiej doradzą Wam osoby, które uczyły Was pozalekcyjnie już wcześniej. Jeśli jednak nie macie takich osób – znajdźcie kogoś, kto chętnie pomoże Wam w nauce. Uważajcie na przepracowanie i pamiętajcie o wcześniejszych radach nauczycieli, jak i naszych.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o