Do których krajów nie polecimy samolotem? Gdzie i jak spędzać wczasy?

Do których krajów nie polecimy samolotem? Gdzie i jak spędzać wczasy?

Wakacje w pełni. Z powodu pandemii koronawirusowej podróżowanie i wypoczynek za granicą jest utrudniony. Generalny Inspektor Sanitarny zaleca wypoczywanie w kraju, w miejscach o niewielkim zagęszczeniu turystami. Na pewno nie będzie to Zakopane z Gubałówką i Kasprowym.

Tam w okresie letnim, nie zważając na zagrożenie wirusem, parcie tzw. turystów jest ogromne. Do tego stopnia, że Polskie Koleje Linowe wprowadziły bilety imienne, by wymusić zmniejszenie zagęszczenia ludzi w wagonach, na szczytach i szlakach górskich.

To samo zjawisko występuje na modnych nadbałtyckich plażach, zwłaszcza, że praktycznie wszystkie kąpieliska są czynne i dostępne dla plażowiczów.

Jednak, jeśli nasza determinacja spędzenia wymarzonych wczasów za granicą jest  wielka, a wiara w szczęśliwe zakończenie niezłomna, przed określeniem kierunku wyjazdu warto zapoznać się z listą krajów i miast do których nie należy wyjeżdżać i to nie tylko ze względu na pandemię.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie prowadzi dość obszerny informator na temat każdego kraju, gdzie możemy wyczytać, w przeciwieństwie do kolorowych reklamówek oferowanych w biurach podróży o nieprzyjemnych niespodziankach z jakimi możemy się w danym kraju spotkać.

Buenos Aires
Klimatyczna kamienica w Buenos Aires

Oto kilka przykładów:

Argentyna

W Buenos Aires i w największych miastach Argentyny może dochodzić do demonstracji i innych zorganizowanych form protestu. Niektóre z nich mogą mieć gwałtowny przebieg. Zaleca się unikanie wszelkich zgromadzeń publicznych i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb.

Najczęstsze zagrożenia, z jakimi spotykają się turyści to:

wyrywanie przechodniom torebek, plecaków, sprzętu elektronicznego przez motocyklistów i rowerzystów, zwykle przy udziale innych osób odwracających uwagę,

  • kradzież bagażu pozostawionego bez odpowiedniego nadzoru w restauracjach, lobby hotelowych, na dworcach i w środkach komunikacji.
  • kradzieże rzeczy wartościowych pozostawionych na widoku w samochodzie, w tym również  poprzez wybicie szyby podczas postoju na skrzyżowaniu.
  • oblewanie turystów nieprzyjemnym w zapachu płynem, a potem oferowanie pomocy przez „przypadkowych” przechodniów – kieszonkowców.

Chorwacja

Kradzieże i napady rabunkowe w miejscach publicznych zdarzają się rzadko. Należy jednak unikać pozostawiania dokumentów i rzeczy wartościowych na kempingach i w pokojach hotelowych oraz kwaterach prywatnych. Chorwacja nie jest stroną międzynarodowej konwencji o odpowiedzialności hoteli za rzeczy wniesione.chorwacja

W rejonach graniczących z Serbią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną oraz w wysokich partiach gór pozostało wiele nierozbrojonych min i niewypałów. Obszary te są oznaczone tablicami informacyjnymi. Podczas wędrówek w lasach i górach Chorwacji wskazane jest poruszanie się wyznaczonymi szlakami.

Z ostrożnością należy traktować oferty udziału w imprezach sportowych wysokiego ryzyka (canyoning, rafting itp.), ponieważ prawo chorwackie nie wymaga od osób prowadzących takie przedsięwzięcia żadnych dokumentów potwierdzających kwalifikacje do organizacji tego typu imprez.

Hiszpania

Ostrzeżenie dla podróżujących do Katalonii (w tym do Barcelony)

hiszpania
kuszące kąpieliska

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca unikanie podróży, które nie sa konieczne do Wspólnoty Autonomicznej Katalonii  z uwagi na gwałtownie rosnącą liczbę zakażeń COVID-19 w całym regionie, w tym w miastach Barcelona i Lérida.

17 lipca 2020 roku rząd regionalny Katalonii wydał decyzję o tymczasowym przywróceniu restrykcji dot. przemieszczania się i zgromadzeń wobec mieszkańców Barcelony oraz Prat de Llobregat, Viladecans, Sant Joan Despí, Sant Boi, Cornellà, Sant Just Desvern, Esplugues, Montcada i Reixac, L’Hospitalet de Llobregat, Santa Coloma de Gramenet, Sant Adrià de Besòs i Badalona oraz powiatów Sant Feliu de Llobregat,  la Noguera, Figueras, Vilafant i Alt Emporda.

To tylko fragmenty obszernych opracowań informacji niezbędnych każdemu podrużującemu po konkretnych krajach. Informacje te znajdują się na rządowej stronie MSZ.

Na koniec podajemy listę krajów do którym nie wolno latać:

  • Czarnogóry,

  • Szwecji,

  • Portugalii,

  • Luksemburga,

  • Macedonii Północnej.

Polski LOT wciąż nie wznowił lotów do Stanów Zjednoczonych. Kiedy nastąpi decyzja o wznowieniu lotów do tego kraju, na razie nie wiadomo, zwłaszcza że wzrasta liczba zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19 (w obu krajach).

Listę państw, do których wolno latać oraz tę, do których latać nie wolno, reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 lipca 2020 r. (weszło w życie 29 lipca). Obowiązuje ono do 11 sierpnia 2020 roku. Potem obie listy mogą ulec zmianie.

W.S. zdjęcia Internet

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.