Nowa fala , nowa pomoc przedsiębiorcom

spawacz sfup

Świdniccy przedsiębiorcy mierzący się z drugą falą pandemii, nadal mogą liczyć na wsparcie miasta, które kontynuuje działania pomocowe. Te podmioty, które znalazły się w najtrudniejszej sytuacji mogą składać wnioski o udzielenie ulgi w podatku od nieruchomości, a także starać się o rozłożenie na raty, odroczenie zaległości lub umorzenie czynszu najmu gminnych lokali użytkowych. Łączna kwota pomocy wyniosła już do tej pory ponad 316 tys. zł.

Składanie wniosków o udzielanie ulg zarówno w spłacie należności cywilnoprawnych, jak i dotyczących zobowiązań podatkowych, spowodowanych epidemią koronawirusa, powinno dotyczyć kolejnych miesięcy następujących po 13 marca br. 

Każdy złożony wniosek będzie traktowany indywidualnie. W przypadku gdy sytuacja finansowa przedsiębiorcy nadal będzie trudna, mimo przyznanej ulgi, będzie możliwe ponowne wystąpienie z wnioskiem o zmianę wydanej decyzji ulgowej lub o zmianę zawartego porozumienia – dodaje Anna Skrzypacz, dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju Gospodarczego.

Udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań nastąpi w ramach pomocy de minimis, dlatego niezbędne jest dostarczenie wymaganych dokumentów dotyczących pomocy publicznej. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronach BiP Urzędu Miejskiego:

Wniosek  z wymaganymi załącznikami przedsiębiorca może złożyć:

 • w formie elektronicznej na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Urzędu Miejskiego w Świdnicy, podpisany profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym;

 • w formie pisemnej za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: Urząd Miejski w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49, 58-100 Świdnica

 • poprzez umieszczenie korespondencji w skrzynce podawczej zlokalizowanej przy wejściu do urzędu.

Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 15.30, informacje szczegółowe udzielane są pod numerami telefonów:

 • 74/ 856 28 05 ulgi w zakresie podatku od nieruchomości, podatków od środków transportowych osoby prawne;

 • tel.  74/ 856 28 99 ulgi w zakresie podatku od nieruchomości – osoby fizyczne;

 • tel.  74/ 856 28 79 rozkładanie na raty, odraczanie zaległości z tytułu czynszu najmu gminnych lokali użytkowych.

Stan zagrożenia epidemicznego spowodował, że szereg przedsiębiorców z dnia na dzień początkowo ograniczyło prowadzoną przez siebie działalność, a następnie praktycznie zaprzestało jej prowadzenia. Sytuacja ta powoduje gwałtowne pogorszenie kondycji finansowej przedsiębiorców, a prowadzone przez miasto formy pomocy mają za zadanie wsparcie ich w tym trudnym okresie i pośrednio – ochronę miejsc pracy. To nie tylko ulgi i zwolnienia w spłatach należności, to także szereg działań promocyjnych jak np. akcja #KupujeLokalnie oraz #ZamawiamLokalnie czy też dedykowana grupa na portalu Facebook „Zakupy w Świdnicy”, zakładka „Świdnica na wynos” z aktualną bazą lokali gastronomicznych – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Dotychczasowe działania miasta mające na celu wspieranie lokalnego biznes w czasach pandemii COVID-19 to:

 • Dedykowana grupa na portalu Facebook pt. „Zakupy w Świdnicy” licząca ponad 2900 członków. Stała się wirtualnym centrum wymiany informacji i jest możliwością zaprezentowania swoich usług i produktów.

 • Strona na portalu Facebook „Świdnica Przedsiębiorcom”, która zapewnia kompleksową, bieżącą informację gospodarczą oraz wsparcie w nawiązywaniu współpracy z innymi przedsiębiorcami.

 • Specjalna strona internetowa „ŚWIDNICA NA WYNOS” z aktualną bazą lokali gastronomicznych oferujących swoje usługi na wynos, wraz z godzinami otwarcia, stroną internetową i telefonem kontaktowym.

 • Zakładka na stronie internetowej urzędu dla przedsiębiorców „ŚWIDNICA PRZEDSIĘBIORCOM – PAKIET POMOCOWY”, gdzie przedstawiono w sposób szczegółowy formy wsparcia biznesu wraz z załączeniem wymaganych dokumentów.

 • Specjalny TelePunkt informacyjny dla przedsiębiorców (tel. 74/ 856 28 91, 74/ 856 28 60, 605 762 069 i 502 431 874 w godz. 7:30 do 15:30).

Magdalena Dzwonkowska Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy
foto: Wojciech Seńków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.