Nowe przepisy ruchu drogowego. NOGA Z GAZU!

SONY DSC

Od dnia dzisiejszego obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. Nowa ustawa składa się z rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości oraz Infrastruktury i Rozwoju.

Nowe przepisy ruchu drogowego informują, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje utrat prawa jazdy. Jeżeli osoba po utracie prawa jazdy w dalszym ciągu będzie prowadziła pojazd 3 miesięczny okres przedłużony zostanie na 6 miesięcy. Jednak jeżeli ta osoba w dalszym ciągu nie wyciągnie wniosków i znowu wsiądzie za kółko, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem, aby je odzyskać trzeba będzie spełnić wszystkie warunki i wymagania stawiane osobom, które po raz pierwszy ubiegają się o prawo jazdy.

Na ten sam okres (3 miesięcy) uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób (przekraczającą liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym).

Nowe przepisy ruchu drogowego wyostrzyły również karę za prowadzenie pod wpływem alkoholu oraz za spowodowanie wypadku drogowego podczas upojenia alkoholowego. Okres jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lar. Minimalną karą będą 3 lata. Osoby, które będą kierowały pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości muszą liczyć się z karą finansową. Sąd będzie obligatoryjnie stosował karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy. Dla recydywistów kara jest surowsza. Mogą oni zapłacić nawet 10 tys. zł. Pieniądze uzyskane z tego tytułu będą przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.

– Przepisy prawa zostały znowelizowane w taki sposób, aby pomóc tym, którzy tego najbardziej potrzebują, czyli osobom, które w wyniku wypadków drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców stracili zdrowie – powiedział mł. insp. Marek Konkolewski.

Od 18 maja kierowcy, którzy będą prowadzili pojazd, pomimo tego że prawo jazdy zostało im wcześniej odebrane przez starostę popełnią przestępstwo. Będzie za to grozić grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tej pory było to wykroczenie. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.