Partia Zieloni idzie do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

Partia Zieloni idzie do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

Dzisiaj odbyła się konferencja Partii Zieloni w Wałbrzychu z udziałem przewodniczącej Partii, a także kandydatki na prezydenta Wrocławia – Małgorzaty Tracz. Kandydaci na zielonych radnych sejmikowych przedstawili główne postulaty, z którymi kandydują do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Ich główne hasło brzmi „Odetchnij, Polsko!” – od smogu, od złego zarządzania, od ciągłej walki politycznej.

Zieloni chcą działać na rzecz mieszkańców i mieszkanek województwa dolnośląskiego, zostawić region lepszym miejscem do życia dla przyszłych pokoleń: zielonym, demokratycznym i opartym na idei solidarności społecznej.

Zieloni przedstawili siedem głównych postulatów charakteryzujących ich program, to: czyste powietrze, wygodny transport publiczny, mniej śmieci, zieleń dla każdego, lokalna zdrowa żywność, czysta i tania energia, rozwój gospodarczy dla wszystkich.

Małgorzata Tracz, przewodnicząca Partii Zieloni i kandydatka na prezydenta Wrocławia podsumowałaStartujemy do sejmików wojewódzkich w całej Polsce. Bo to właśnie sejmiki będą w najbliższej kadencji decydować, na co idzie wsparcie unijne. Chcemy, by priorytetami były: walka ze smogiem oraz walka z wykluczeniem komunikacyjnym wielu regionów Dolnego Śląska, gdzie nie ma komunikacji kolejowej, a brakuje nawet autobusowej i ludzie muszą polegać tylko na transporcie samochodowym, a nie zawsze go posiadają. Zależy nam, by Dolny Śląsk rozwijał się w sposób zrównoważony, z uwzględnieniem potrzeb każdej gminy, a nie tylko Wrocławia. By był regionem, który dobrze zarządza odpadami, ma dużo terenów zielonych i stawia na rozwój obywatelskiej energii ze źródeł odnawialnych, dofinansowując inwestycje w panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy małe elektrownie wiatrowe. Na to są środki w sejmikach wojewódzkich – wyjaśniała Małgorzata Tracz.

Małgorzata Beślerzewska, wałbrzyszanka, ekolożka, społecznik podkreśliła, że jej zadaniem będzie nie tylko opieranie się na programie, który proponują Zieloni, ale również na zrównoważonym rozwoju Dolnego Śląska – Dolny Śląsk to województwo, w którym jego południowa część nie rozwija się w takim tempie jak część północna. Sejmik województwa posiada narzędzia do tego, aby tę różnicę zmniejszać. Kandyduję do sejmiku wojewódzkiego m. in. po to, aby w planach i programach dla całego województwa wspierać jego zrównoważony rozwój. Zrównoważony, to wspieranie m. in. zielonych gałęzi gospodarki, komunikacji zbiorowej (kolejowej, autobusowej). Komunikacja jest jedną z podstaw aktywizacji zawodowej osób mieszkających na południu w małych miejscowościach. Ponadto należy wspierać takie inicjatywy jak Deklaracja Sudecka. Ponadto zależy mi na promocji i budowaniu rynków lokalnych produktów. Obok powietrza, którym oddychamy, również ważna jest żywność którą spożywamy. Kupując od lokalnych dostawców, rolników mamy wiedzę o pochodzeniu tych produktów, zyskują lokalni rolnicy, zyskuje też środowisko naturalne, ponieważ nie transportujemy ich z odległych części kraju a czasami świata – mówiła kandydatka, Małgorzata Beślerzewska.

Mariola Fanselow podkreślała chęć pracy na rzecz edukacji, polityki społecznej, socjalnej. Odwoływała się również do różnic, jakie i w tych obszarach występują między południowym a północnym regionem Dolnego Śląska, ale także między wsią a miastem. Również podkreślała potrzebę pracy nad wykluczeniem komunikacyjnym tych obszarów, ale deklarowała również propozycje odpowiedzi na te wyzwania.

Janusz Sołtysik, kandydat Zielonych z Ziemi Kłodzkiej, mówił o tym, że będzie dążył do poprawienia sytuacji materialnej mieszkańców Ziemi Kłodzkiej poprzez rozwijanie możliwości turystycznych. A także o wspieraniu gospodarstw agroturystycznych, promowaniu produktów lokalnych, zwracając uwagę na ich wysoką jakość, szczególnie w kontekście ekorolnictwa. Wspomniał także o programie rozwijania spółdzielni socjalnych, rozwijających się wraz z rosnącym ruchem turystycznym. Podkreślona została wyjątkowa atrakcyjność turystyczna Ziemi Kłodzkiej, będąca potencjalnie źródłem jej szybkiego rozwoju.

Partia Zieloni jest jednym z 10 ogólnopolskich komitetów, które wystawiają kandydatów i kandydatki na radnych sejmiku wojewódzkiego. Zieloni są alternatywą do obecnych sporów politycznych, są zorientowani na programowe działania, dzięki którym Dolny Śląsk będzie lepszym miejscem do życia.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o